Jak jistě víte, těhotenství je doba, kdy se žena těší na miminko. Radostné období sebou ale samozřejmě přináší i některé potíže a nepohodlí. Existuje celá řada těchto faktorů, které mohou zásadně ovlivnit náladu a pohodlí ženy. Jsou to např. bolesti zad, ale těhotné ženy trápí samozřejmě také křečové žíly. Jak proti nim mají těhotné ženy bojovat?

Abychom si to ujasnili, křečové žíly se nejčastěji vyskytují v oblasti nohou, konkrétně na lýtkách a stehnech ve formě stočených nervů. Tento nevzhledný jev se objevuje v důsledku nesprávného krevního oběhu. Náchylné jsou nejen obyčejné ženy, které nosí těsné oblečení nebo často překládají při sezení nohu, ale také ty těhotné, a to díky zvýšenému tlaku vyvíjenému na nervy díky rostoucí děloze. K rozvoji křečových žil ale dopomáhají také různé hormonální změny a zvýšený objem krve. Samozřejmě existuje celá řada opatření, které vám pomohou předejít výskytu křečových žil. Která to jsou?

První rada, kterou by si těhotné ženy měly vzít především k srdci, jsou zvednuté nohy. Těhotné ženy bývají většinou často ve stresu z toho, že mají tolik povinností a zařizování, a tak si nedopřávají dostatečný odpočinek a celý den jsou na nohou. My jim doporučujeme si po náročném dni lehnout na postel a dát nohy do výšky – opřít je např. o stěnu nebo o hranu postele. Tento odpočinek lze nohám dopřát také tak, že si nohy položíte na stůl, až budete sedět na gauči. Pamatujte si, že je důležité mít nohy vždy ve výšce vaší hrudi. Takto přispějete ke kvalitní podpoře prokrvení v oblasti nohou. Vaše nohy můžete hýčkat samozřejmě i při spánku. Stačí, když pod ně umístíte větší polštář.
Druhá rada zní – přiměřený odpočinek. Výše už jsme zmiňovali, že pro těhotné ženy je odpočinek vysoce důležitý. Nejen že těhotné ženy tak zmírni celkovou únavu, kterou sebou těhotenství přináší, ale zároveň se tak mohou zbavit stresu, nervozity, úzkosti a pocitu nepohodlí. V neposlední řadě dokáže kvalitní odpočinek bojovat také proti křečovým žilám. A pokud se vaše tělo zbaví přebytečné námahy, bude snížen i tlak, který je vystaven dělohou na žíly. Těhotné ženy by dále neměly trávit mnoho času stáním -tím se vytváří nežádoucí tlak na spodní část těla a vzniká zde předpoklad k rozvoji křečových žil.

Těhotné ženy by měly ale vědět, že pohodlí si nezískají jen dostatečným odpočinkem a kvalitním spánkem. Důležité pro vaše tělo je také to, do čeho ho oblékáte. Těhotné ženy by si zvláště měly dát pozor na nošení správného oblečení. Zapomenout by měly na přiléhavé a omezující oblečení, které poškozuje cévy a brání tak normálnímu krevnímu oběhu v těle. Těhotným ženám se doporučuje nosit volné rozpínací oblečení vyrobené z materiálů, jako je lycra – což je polyuretanové vlákno, které se vyznačuje svou pevností a elastičností.

Kvalitní odpočinek, nohy nahoře, kvalitní oblečení – tím to stále nekončí. Těhotným ženám se dále doporučuje provádět kvalitní cvičení. Kvalitní cvičení je vysoce efektivní způsob, jak se vyhnout výskytu křečových žil. Pravidelným cvičením si zajistíte zdravý krevní oběh, čímž se sníží i riziko výskytu nevzhledných žil. Mezi nejoblíbenější cvičení patří chůze a plavání. Tyto druhy cvičení jsou oblíbené proto, že během nich nemůže dojít k poranění. Je samozřejmě důležité, aby se těhotná žena nepřepínala a dodržovala horní bod – řádný odpočinek. Pokud chcete zvýšit průtok krve jiným způsobem, můžete si provádět masáže nohou. Pokud si na ně nedosáhnete, což je v těhotenství běžné, požádejte někoho z rodiny. Díky těmto opatřením se budete dobře chránit před výskytem křečových žil. A pokud je již máte, můžete jejich nepěkný vzhled zmírnit a bojovat proti nim.