Nenapadlo vás někdy, že hádky s vaším partnerem snad nikdy nemůžou být v klidu? Ve skutečnosti si za to můžeme sami. Lidé totiž dělají pár chyb, díky kterým jsou hádky vždy vysoce vyhrocené a i z malého problému se stává větší a větší. Povíme vám, na co si při dalším vyříkávání dát pozor.

Jste partnerem při každé hádce vždy tak znechucená, naštvaná a cítíte se poníženě? Možná by to chtělo se zamyslet nad tím, jak začít řešit konflikty bez těchto častých chyb, které z malého problému činí větší.

Chyba hádek č. 1) Moc mluvíte!
Máte s partnerem problém, sednete si a snažíte se ho vyřešit? V pořádku, často se ale stává, že lidé při vyříkávání mívají tendence do jednoho problému komponovat další – ty, které tam nepatří. Zkuste se pro příště držet tématu a mluvte pouze o tom, o čem mluvit chcete. Pokud s partnerem řešíte např. to, že vás nepodpořil, není vhodné do problému mísit jiné problémy, jako je např. podezření na nevěru apod. Někdy může zbytečně moc mluvení spíše uškodit, než pomoci.

Chyba hádek č. 2) Urážíte se!
Vadí vám na vašem partnerovi jeho lenost a tak ho nazvete líným blbcem? Chcete problém vyřešit, nebo ho ještě více naštvat. Položte si otázku, zda do řešení problémů patří i urážky. Mnohem více by se hodilo říct něco ve smyslu „chci, abys mi více pomáhal, potřebuji tvou pomoct“, namísto urážky, které nevedou k ničemu jinému, než k dalším hádkám a ponižování.

Chyba hádek č. 3) Za vše může jen jeden!
Až budete příště s partnerem řešit nějaký problém, zamyslete se nad tím, zda se objeví něco jiného než jen „ty, ty, ty a ty…“. Co takhle zamyslet se i nad vlastními chybami? Ve vztahu je důležité, aby si byli partneři rovni. Jestliže váš partner chyboval – např. vám nevěnuje dostatek času, proberte to, ale zkuste se zamyslet nad tím, zda je to opravdu jen jeho chyba.