A je to tady. Chystáte se udělat velký krok a sestěhovat se spolu s partnerem. Jak ale poznáte, že vám to bude klapat? Možná vám připadá, že se o žádnou velkou změnu nejedná – vždyť i tak spolu trávíte každou volnou chvíli. Jenže skutečné bydlení s partnerem mnohdy přináší různá rozčarování.

Jak to bude s penězi?

Nejspíš už máte rozmyšlené, kde a jak budete bydlet. Víte, jestli vás čeká třeba stěhování, jestli budete mít spolubydlící a kolik pokojů by vaše hnízdo lásky mělo mít. Mluvili jste ale také o financích? Nejde jen o placení nájmu a energií. Výdaje za stěhování, kauce, případně vybavení bytu není zrovna malá položka. Měli byste mít jasno, jak budete všechno financovat.

Dokážete se shodnout?

Musíte být připravení dělat kompromisy. První zkouškou je ostatně samotné zařizování bytu. Líbila by se vám modrá pohovka, ale partner by raději béžovou? Chcete mít toustovač po ruce na kuchyňské lince, ale partner mu vyhradil místo v komodě? Najít řešení, které bude vyhovovat oběma, není vždy snadné.

Během randění je snadné skrývat některé své zlozvyky nebo rituály. Když spolu ale začnete bydlet, vyjde najevo každá maličkost. Nejspíš také budete muset dělat spoustu ústupků a některé své návyky změnit úplně. Třeba pokud jste zvyklí spát s otevřeným oknem, ale partner kvůli hluku z ulice neusne.

Zvládnete nedostatek soukromí a diskuze o banalitách?

Většina prvních společných bytů bývá rozměrově menší. A o to míň budete mít soukromí. Před sourozenci, rodiči nebo spolubydlícími se jednoduše zavřete v pokoji, před partnerem to tak snadno nepůjde.

S partnerem jste dosud nejspíš komunikovali převážně o tom, jaký měl den, co je u něj nového a kam pojedete na dovolenou. Teď vás ale čekají konverzace o zítřejší večeři, praní prádla nebo večerním nákupu. Čeká vás spousta důležitých rozhodnutí, ale i banalit, které ovšem odteď budete muset mezi sebou komunikovat.

Stěhování s partnerem je náročné, ale stojí za to.