Říkáte si, že o těhotenství víte prakticky všechno a už vás nic nedokáže překvapit? Tak to milé maminky určitě není, protože těhotenství a porod samotný sebou přináší mnohá překvapení a překvapivá fakta, která možná ani netušíte. My vám dnes přinášíme dvě taková, o kterých jste možná už slyšela, nebo také ne.

• Kdy je nejlepší čas na otěhotnění?

Neřekneme vám nyní věk, ale čas. Britští gynekologové tvrdí, že nejjednodušeji se dá otěhotnět během letních měsíců, přičemž nejlepší čas na početí je prý červen. Dalším zajímavým faktem je, že těhotenství, která jsou „zahájena“ v teplých časech, tedy během letních měsíců, mají hladší průběh. Svědčí o tom mnohé statistiky.

Co z toho vyplývá? Že v červnu máte šanci na otěhotnění o 25% vyšší než v jiných měsících. Ptáte se, jak je to možné? Studie ukazují, že aktivita spermií je v těchto měsících na svém vrcholu. A naopak letní měsíce jsou nejméně vhodné pro porod. V červenu, červenci a srpnu totiž matky víc trpí bolestmi než na jaře a v zimě.

• Ukolébavky mohou zmírnit stres během těhotenství

Stejně jako nenarozené děti, i těhotné ženy by měly poslouchat ukolébavky a hudbu. Něžné melodie a zvuky přírody před spaním mohou snížit stres, deprese a úzkosti, které sebou těhotenství přináší. Tento fakt byl prokázán tchajwanskými vědci, kteří studovali dvě skupiny žen ve věku 30 a které byli v 18 až 34 týdnů těhotenství. Jedna skupina byla požádána, aby poslouchali CD, které zahrnovali ukolébavky, klasickou hudbu, zvuky přírody, čínská říkadla a písničky po dobu 30 minut každý den. Zároveň byly požádány, aby si byly vědomy toho, kterému CD, resp. které hudbě dávají největší přednost a také toho, co při poslechu dělají. Druhá skupina měla za úkol hudbu neposlouchat. Před experimentem trpěly ženy stresem, úzkostí – to vše bylo měřeno speciální stupnicí. Výsledky studie ukázaly, že úroveň stresu, deprese a úzkosti se u žen, které poslouchali hudbu, dramaticky poklesla. Zajímavé také je, že ženy, které hudbu poslouchaly, vyjádřily téměř jednotný názor o tom, který styl hudby jim byl nejbližší. Vyhrály to ukolébavky a přírodní zvuky.