To, že malé děti často trápí opruzeniny, není nic nového. Opruzeniny vznikají mechanickým podrážděním a působením při rozkladu potu, slin, moči a stolice. Taktéž k opruzeninám přispívá nedostatečná hygiena nebo nevhodné oblečení. Jak s nimi ale bojovat?
Opruzeniny, jak jistě víte, mohou trápit vaše miminko a jsou dost nepříjemné. U kojenců obzvlášť, protože nemají možnost s tím nic udělat. Je tedy na vás, abyste pomohli vašemu miminku s opruzeninami bojovat. Opruzeniny jsou červené skvrnky, které mají tendenci mokvat, pálit a také svědit.
Vznik opruzenin se zejména rozvíjí během 6-9 měsíce života kojence, protože děti začínají přijímat pevnou a polotuhou stravu.
CO VLASTNE ZPŮSOBUJE OPRUZENINY?
Jak už bylo řečeno, opruzeniny způsobuje nejen rozklad potu, moči, slin a stolice, ale také nedostatek hydratace, vzduchu a bakterie. Dětská pokožka je totiž oproti té naší o dost citlivější, a to zejména v prvních měsících po narození. Opruzeniny může doprovázet i podráždění a zapařeniny.
JAK BOJOVAT PROTI OPRUZENINÁM?
Proti opruzeninám je nejlepší bojovat preventivně – to znamená, že se pokusíte zajistit svému děťátku pohodlí, což zahrnuje několik věcí. Velice důležitá je pravidelná výměna dětských plenek, jak jen to je možné. Protože právě bakterie v moči a stolici způsobují podráždění pokožky. Je tedy vhodné měnit děťátku plenky ihned, jakmile vykoná svou potřebu. Nezapomeňte také na to, že i dětská pokožka musí dýchat, proto při přebalování nechtě děťátko chvíli bez plenek – samozřejmě po očištění pokožky, aby mohla chvíli dýchat. Po několika minutách nezapomeňte použít ochranný krém na dětskou pokožku (výživný, hydratační, proti opruzeninám), který bude dětskou pokožku chránit.
Taktéž můžete používat místo konvenčních plenek i ty látkové (např. na noc), které mohou být pro děťátko v určité chvíli pohodlnější.
Dětskou vyrážku a opruzeniny však může způsobit i nesprávné používání dětské kosmetiky. Celá řada kosmetiky totiž obsahuje dráždivé látky. Nepoužívejte tedy drsná mýdla, ale porozhlédněte se po kosmetice, která je určená pro dětskou citlivou pokožku (např. značka Bioderma, Johnson&Johnson nebo Nivea). Mnohem lepší je také místo vlhčených ubrousků používat obyčejnou vodu – omytí pokožky navlhčenou plenou a poté ošetření (vhodná je např. mast Bepanthen).
VSAĎTE NA JEDNU ZNAČKU
Nejlepší je používat dětskou kosmetiku jedné značky a produkty příliš nekombinovat. Pokud máte pro vaše děťátko sprchový gel (i na vlásky), hydratační krém, krém proti opruzeninám, pořiďte si vše od jedné značky. Pokud vašemu miminku nebude nějaký produkt vyhovovat, můžete změnit pouze ten jeden za produkt jiné značky. Jak už bylo řečeno, mezi kvalitní značky dětské kosmetiky, patří např. Bioderma, Johnson&Johnson, Nivea, Hipp nebo Sebamed.
Taky jsem toho názoru, že by se měla používat jedna značka kosmetiky a ne miminko patlat na pusinku tím, na tělíčko tím a vlásky umývat úplně něčím jiným. My máme doma řadu Robátko z konopné kosmetiky, první jsem si koupila jen dětské mýdlo, ale překvapila mě jeho příjemná vůně, i přesto, že obsahuje konopný olej, pak jsem si koupila i dětský šampon, olejíček, ochranný krém a výsledek? Spokojenost jak miminka tak maminky.