Maliny představují jednu z nejoblíbenějších přírodních pochoutek léta. Není divu, patří k těm nejchutnějším druhům ovoce, které najdeme v řadě českých zahrad.

Maliny nejsou náročné na pěstování, i proto se u nás pěstují již celá staletí. Podle Mattioliho se u nás maliny pěstují již od 16. století. Přitom nabízejí vynikající chuť a blahodárné složení plné vitamínů a dalších prospěšných látek. Jsou jim přisuzovány antioxidační nebo antibakteriální účinky.

 malinovy dzem

Nejenom červené maliny

Klasikou jsou maliny červené, dnes si však můžete dopřát i netradiční maliny žluté, dokonce bílé, růžové nebo červenofialové, v různých barvách, chutích i velikostech.

Kulinářské využití

Ke kulinářským tradicím léta u nás patří také zavařování, které se s malinami ideálně snoubí. Maliny se také s oblibou připravují v podobě džemu nebo marmelády.

Nevýhodou malin je to, že je nelze čerstvé uchovávat dlouho, snadno podléhají zkáze. Pokud lahodné plody nezkonzumujete hned čerstvé, je lepší je zpracovat. Lze si pak na nich pak pochutnávat i mimo sezónu. Maliny totiž skvěle chutnají i jako sladká pochoutka ze skleničky. Dají se pak jako marmeláda kombinovat například s jogurtem, se smetanou, také poslouží jako náplň sladkých dezertů a koláčů.

Klasickou malinovou marmeládu, kdy se maliny vaří s želírovacím cukrem, zná asi každý. My vám však přinášíme jeden netradiční recept, který vám ušetří nádobí, práci a čas se zpracováním malin. Budete k němu potřebovat kuchyňský robot. A když jde o netradiční recept, půjde i o netradiční kuchyňský spotřebič Thermomix® TM5, který zvládá zavařování a zpracování v páře stejně jako celou řadu dalších kuchyňských úkonů. Tento inovativní kuchyňský robot vám pomůže i s marmeládou. Ušetří vám čas i špinavé nádobí. Thermomix® TM5 nahradí většinu ostatních kuchyňských pomocníků. Jeho cena se tak ve finále vrátí na úspoře za ostatní kuchyňské spotřebiče.

Při přípravě marmelády se tento kuchyňský robot postará o konstantní teplotu. Marmeládu tak není třeba hlídat, dokonce není třeba ani míchat, i to zvládne robot sám. Díky nastavení času míchání nehrozí žádné připálení.

 thermomix_tresne

A jak se tedy marmeláda s kuchyňským robotem připravuje?

  • Do mixovací nádoby jednoduše vložíte 1 kg malin. Na 5 sekund spustíte mixování (stupeň 5).
  • Poté přidáte 1 kg želírovacího cukru a vaříte 14 min. při teplotě 100°C (rychlost 2).

To je vše. Malinovou marmeládu potom jen vložíte do sklenic, uzavřete víčka a necháte vychladnout dnem vzhůru.

Pokud chcete netradiční postup ještě ozvláštnit, je možno k malinám přidat pár lístků máty, levandulové květy nebo vanilkový cukr. Nová malinová marmeláda tak dostane i novou chuť.

Více na https://thermomix.vorwerk.cz/