Nesnášíte vlastní práci? Jste z ní ve stresu a vždy, když tam jste, počítáte hodiny do konce? Ne, to rozhodně není dobré a už vůbec by to nemělo být tak, že byste měli svou práci brát jen jako povinnost, která je důležitější než vy sami. Měla by vás alespoň trochu bavit. Jak se zbavit špatného pocitu a konečně se do práce těšit? My to víme!

Nejste v tom sami

Nemusíte se bát, že byste byli jediní, kdo se do práce každý den netěší. Z jednoho výzkumu bylo totiž zjištěno, že svou práci nenávidí až 40 % lidí. Nejste sami. Chvilková nenávist k vlastní práci je v pořádku, ale rozhodně není dobré, pokud je vám vaše vlastní práce na obtíž a vy kvůli ní máte i psychické problémy. Klíčem k vysvobození z tohoto začarovaného kruhu je nalezení reality, lásky a odstranění práce jako něco, čím se charakterizujete. S těmito třemi kroky se budete to práce těšit mnohem víc.

Stanovte si vyšší cíle (i když si myslíte, že na ně nemáte)

Když se zamyslíte nad tím, proč vlastní práci vlastně nenavádíte, může se stát, že vás vlastně nic nenapadne, nemusíte přijít na důvod, proč ji tak nesnášíte, každopádně se vám ale může stát, že zjistíte, že na oné práci je prostě něco, co vás otravuje. Může vám připadat, že vám vaše pracovní pozice začíná přerůstat přes hlavu. Přestaňte si prostě říkat, že ji nezvládáte a začněte si říkat přesný opak. Pochvalte se za to, jak úspěšně jste dokázali zpracovat požadovanou práci a začněte přemýšlet o tom, že byste chtěli dokázat vyšplhat na lepší pozici, protože jedině tak získáte inspiraci k tomu, abyste se z vlastní práce těšili a chtěli se posunout dál. Uznejte, že máte na víc. Pokud váš zaměstnavatel uvidí snahu, věřte, že ji ocení, protože jak to většinou bývá, nikdo toho nedělá moc navíc. Vy buďte ten opak a zazařte!

Dívejte se na to reálně

Prvním krokem k tomu, abyste se začali více zaměřovat na práci, kterou nenávidíte, je (trochu obtížná) reflexní kontrola, díky které budete snadno řídit vlastní život. Musíte se naučit svou práci akceptovat a určitě byste se měli snažit přijít na to, proč jste vlastně začali svou práci tak strašně nesnášet. Proč vám vadí? Ne, odpověď nemůže být nevím. Nemusíte na sebe být tvrdí, ale prostě si přiznejte barvu. Analyzujte vlastní situaci a nezavírejte před ní oči, protože tak nikdy nic nevyřešíte.

Můžete si položit také několik důležitých otázek, například:  Co vás motivuje, abyste tuto práci dělali? Jsou to peníze, místo, lidé nebo možnost povýšení či vůbec nic? Tyto otázky vám pomohou zjistit, jak jste začínali a kde jste vlastně teď. Poté si můžete na kousek papíru napsat, jaké byly vaše představy o této práci, když jste do ní nastoupili – a hned tu realitu uvidíte.

Například:

Šla jsem do této práce, protože se jednalo o moji první příležitost po vysoké škole – teď mám pocit, že jsem z této pozice vyrostla.

Vzala jsem tuto práci, protože plat vypadal skvěle – teď mi ale připadá, že za to ty peníze už nestojí.

Takhle se na vlastní situaci podíváte reálně a nebudete si dál nalhávat, že to bude lepší nebo horší.

Přestaňte se srovnávat s vlastní prací

Váš zaměstnavatel vám sice do hlavy může tlouct něco jiného, ale vážně si uvědomte, že práce je pouze jedna součást vašeho života a rozhodně to není nějaká velká část vaší osobnost či něco, čemu byste měli věnovat svůj veškerý volný čas. Navíc, jestliže si neustále budete myslet, že toho pro práci dost neděláte, budete tak pravděpodobně zapomínat na ostatní, vlastní život, volný čas, a to rozhodně není dobře.

Když se silně ztotožňujete s vlastní prací, kterou zároveň nenávidíte, nenávidíte tak vlastně sami sebe, začínáte mít deprese a pocit méněcennosti. Zkuste se tedy od práce distancovat a začněte si života víc užívat – sportovat, jezdit na výlety s přáteli a věnovat se konečně koníčku, na který jste neměli kvůli práci čas. Už byste měli znát důvod, proč práce, kterou máte, tolik nenávidíte. Je důležité, abyste mezi prací a vlastním životem dokázali udělat tlustou čáru a začali tyto dvě věci od sebe odlišovat a ne je zahrnovat do sebe. Pokud tak neuděláte, můžete si tak s vlastím životem rozpoutat peklo.