Také by jste si chtěla pořídit další dítě? Necháváte to na osudu a nebo doma s partnerem hledáte všechna pro a proti?

Některé maminky touží po tom počít další miminko tak, aby od sebe sourozenci nebyli až tak věkově vzdálení. Nejčastěji uvažují tak, že děti, které jsou si věkem blíže si spolu dokáží hrát a lépe vycházet. A také jim to připadá běžnější. Řeší v určité době podobné starosti. Druhé dítě může podědit výbavičku, kočárek, hračky. A jelikož si zvykli na zápřah okolo malého dítěte připadá jim, že mít další dítě v tuto dobu je výhodné. Mnohdy je pro ženy po mateřské těžší vrátit se do práce a tak raději zvolí další alternativu. Mít doma děti dvě. A nebo zase naopak m noho žen si říká, že bude lepší mít „najednou“ dvě děti a jít zpět do práce co nejdříve, jak jen to půjde.

Jenže co když už máte doma starší dítě a zatoužíte ještě po dalším? Je dobré pořizovat si miminko tehdy, když už je vaše první dítě v pubertě? I tento model sourozenců, kteří jsou od sebe věkově dost vzdálení není výjimkou. Hlavně proto, že mnoho takovýchto sourozenců je nevlastních. Není nic neobvyklého, že se muž rozvede, potká novou mladší partnerku a založí s ní novu rodinu. Ale i u nás žen to je běžné. Pokud už z prvního manželství máme jedno dítě, proč si s novou láskou nepořídit další?

Co se týká partnera, ten většinou nebývá v pozdějším věku proti. Má totiž téměř vše co už si přál a tak se novému maličkému nebrání. Starší muži se většinou na dítě velmi těší. Dnešní doba je taková, že muži kolem třiceti let jsou kariéristi, lovci, kteří po miminku touží pramálo. A když ano, tak sami tvrdí, že si ho vzhledem k zabezpečování rodiny užijí jen velmi málo. Zato když se poptáte starších mužů, kteří mají malé dítě, rozplývají se. Ve většině případů se shodnou na tom, že si ho do sytosti užívají.

A jak je to u nás žen? Protože nás na rozdíl od mužů více limituje fyzická hranice musíme si samy v sobě ujasnit zda po dalším dítěti toužíme a jestli na jeho výchovu máme dost odvahy. Jestliže zvážíme, že na dítě máme fyzicky, psychicky stále dost sil, nic nám nebrání. Záleží především na jediném a to na situaci v partnerském vztahu. Pokud se oba na dítě velmi těšíme a přejeme si ho a my cítíme, že se o partnera můžeme opřít, pak je vhodná doba mít další miminko. Možná váháte proto, že víte, že vaše starší dítě z tohoto rozhodnutí bude mít pramalou radost. Třeba se budete divit. Možná se na miminko těší a nebo je mu to vzhledem k tomu, že už má své kamarády a záliby i tak trochu jedno. Každopádně pokud se vám to podaří, je výhodou, že i druhému dítěti se můžete více věnovat než kdyby jste měla dvě najednou. V jistém ohledu je zase pravda, že i vaše druhé dítě je vychováváno jako jedináček.

Jelikož má každá mince rub a líc, tak i jedno či druhé rozhodnutí má své klady a zápory. Správný čas na pořízení dítěte a ideální věkový odstup sourozenců prostě neexistuje. I když odborníci možná tvrdí něco jiného, ale i oni upřednostňují mnohdy jen jedno hledisko.

Vše tedy záleží je na vás a vašem partnerovi, pokud se na další dítě těšíte s toužíte po něm, běžte do toho, zřejmě už lepší doba a načasování nebude.