Klasický scénář: Muž a žena jsou spolu řadu let. V práci se jim daří, oba si skvěle rozumí, jen se dostali do fáze, kdy jim je nějak smutno. Cítí, že nastal čas přivést na svět potomka, který by jim rozzářil život. A tak se začínají snažit o otěhotnění. První měsíc se to nepodaří a pár se uklidňuje se slovy: Nic se neděje, ještě je brzy. Po půl roce z toho začínají být poněkud nervózní a začínají se častěji hádat. Po roce marných pokusů a oceánu slz se rozhodnou navštívit odborníka, aby zjistili, proč jim to nejde. Důvodů může být mnoho. Někdy je neplodný muž, jindy zase žena, ale může se stát, že jsou oba naprosto zdraví, jen jim to “spolu” nejde. Kdy se už jedná o neplodnost a kdy bychom měli navštívit lékaře? Proč nám to tedy nejde? Máte-li takové otázky, jste tady správně. Třeba na ně dostanete odpověď.

Lékaři se shodují, že po roce marných pokusů je načase navštívit odborníka, který by odhalil příčiny, proč nemůžeme otěhotnět. Čím je žena starší, tím dříve by měla odborníka navštívit, protože s přibývajícím věkem je otěhotnění více složitější.

Zvyšte si šanci

Co můžete udělat sami, aby se vám podařilo otěhotnět? Muži se špatným spermiogramem by měli nosit volné kalhoty. Bylo dokázáno, že těsné kalhoty spermiím nijak neprospívají. Oba partneři by měli přestat kouřit, pít alkohol, měli by mít pravidelný spánek, dostatek pohybu a oba by se měli vyhýbat obloukem stresujícím situacím. Pokud nemůžete otěhotnět, vyhledejte si na internetu jméno Ludmila Mojžíšová. Tahle paní pomohla díky speciálním cvikům mnoha párům otěhotnět a porodit zdravá miminka. Speciální cviky prospívající pohlavnímu ústrojí však musíte cvičit dlouhodobě. Mějte také na paměti, že i když budete tyto cviky pravidelně cvičit, úspěšnost je pouze 30%. Také milostné polohy mohou mít vliv na otěhotnění. Polohy, kde je partnerka aktivní a nahoře nejsou pro otěhotnění příliš vhodné. Ideální poloha je misionářská a zezadu. Nesmíme také zapomenout, že ženský orgasmus popohání spermie do nitra těla.

Pořád to nejde!

Přestože dodržujete výše zmíněné rady a stále ne a ne otěhotnět, je vhodné navštívit lékaře. Pokud má pár problém s otěhotněním, oba partneři podstoupí vyšetření. Lékaři tak zjistí, proč žena nemůže otěhotnět. Příčin může být opravdu mnoho. U žen to mohou být například ucpané vejcovody, hormonální problémy, imunitní reakce na sperma a spousta dalších. U mužů pak může být problém v nedostatečné kvalitě spermatu, zablokované chámovody atd. Po zjištění příčin lékaři rozhodnout, jak páru pomoci. Řešení může být velmi jednoduché. Mnohdy pomůže jednoduchý chirurgický zákrok nebo nasazení hormonální léčby. Stejné léčby lze uplatnit i u mužů, kteří se potýkají s nějakým problémem.

Hlavně klid!

Každý lékař pomáhající neplodným párům ví, jakou roli mnohdy sehraje psychika. Často se stává, že ženy otěhotní až poté, co se smíří s faktem, že děti mít nebudou. Jsou i takové případy, kdy ženy otěhotní v průběhu léčby neplodnosti. Když si připustí problém, rázem to jde. Bohužel, být psychicky vyrovnaný, jestliže se snažíme otěhotnět, není nijak jednoduché. Partneři mají pocit, že něco dělají špatně a mnohdy dochází i na výčitky.  Mnoho párů nezvládá medicínský tlak a tak se z harmonického vztahu stává vztah plný napětí a stresu. Tak se neobviňujte, nebojte se materiálního zajištění, nemějte obavy, zda své dítě zvládnete, mějte ráda svého partnera, užívejte si chvíle s ním a uvidíte, nakonec se to podaří.