V každém člověku je od malička zakořeněno několik věcí. Zatímco někdo v sobě ukrývá přesvědčení, že pouze vysokoškolské vzdělání nám zajistí dobré zaměstnání, jiný se domnívá, že terapie není určená pro všechny, ale pouze pro blázny či jedince, kteří to v hlavě nemají v pořádku. V obou případech mluvíme o mýtech, jež se v nás zakořenily proto, že nám semínka těchto přesvědčení byla od malička vkládána do hlavy. Pojďme si však zejména druhé z uvedených tvrzení vyvrátit.

Terapie nejen pro blázny

Najít si psychologa, vyhledat psychoterapie nebo využít terapie online není ostuda, ale bohužel si to řada lidí myslí. Domníváme se, že ve chvíli, kdy si sjednáme schůzku v psychologické poradně, měli bychom se doslova hanbou propadnout. Ve skutečnosti je to první krok ke změně, který řada lidí z důvodu zmiňovaných obav neudělá čili nikdy nezmění svůj život.

Díky sezení u psychologa se často otvírají i takové brány, které byly doposud zavřeny. Uvědomujeme si věci, na které bychom možná nikdy předtím nepřišli. Nacházíme cestu, jak se s věcmi vyrovnat nebo jak se postavit k věcem, které ovlivnit nemůžeme. Je to způsob, jak se lépe pochopit a jak se lépe dostat k sobě. Jak se poznat, jak najít odvahu, která se ukrývá v každém z nás.

Každý musí potřebu rozeznat sám

Je zapotřebí konstatovat, že člověka k návštěvě psychologa nedonutíme. Není to jako nutnost chození na nočník, k čemuž nás rodiče tlačí v poměrně útlém věku. K tomuto kroku musíme často dospět naprosto sami.

Pokud nás k němu naopak někdo donutí, úspěšnost jednotlivých sezení nebude tak velká, jakou by mohla být. Jestliže docházíme k odborníkům z donucení, ve skutečnosti sami nevěříme tomu, že nám mohou pomoct. Dochází tedy k míjení se účinkem. Pokud se však sami rozhodneme učinit onen krok, odhodláme se na základě zhodnocení vlastní situace, rázem mohou být dopady návštěvy psychologa enormní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here