Každý, kdo se kdy snažil zhubnout nebo přibrat, zjistil, že bez změny stravovacích návyků to prostě nejde. Lidé vyvinuli a zpracovali množství stravovacích programů. Patří sem i proteinová dieta a právě tu si v článku přiblížíme. Z názvu hned vyplývá, že princip diety se bude opírat právě o bílkoviny (ano, je to totéž jako proteiny), a tedy stěžejním faktorem bude jejich dostatečný příjem. Co jsou ale další faktory, které umí takovou dietu udělat efektivní? A kde se dají dělat chyby?

TIP: Porovnání ketonových diet

 

Bez bílkovin se žádná dieta neobejde

Slovo dieta využíváme hlavně ve spojení s obdobím hubnutí. Tentokrát to však nebude jen o tom, ale io stravovacích režimech, které jsou zaměřeny na různé jiné cíle. Ať už zmíníme redukci tukových zásob, nabírání svalové hmoty, tvarování svalstva, či zlepšení sportovního výkonu, bez vyššího příjmu bílkovin se to efektivně neobejde. To je také důvod, proč má taková bílkovinná dieta různé názvy a přitom mezi druhy jen malé rozdíly v časování a gramážích. Vysokoproteinové diety můžeme vidět pod názvem:

  • Bílkovinná (proteinová) dieta
  • Nízkosacharidová dieta
  • Ducanová dieta
  • Atkinsonová dieta
  • sacharidové vlny
  • Ketogenní (keto) dieta

Co mají tyto stravovací režimy, kromě vyššího příjmu bílkovin, společné? Je to radikální snížení, resp. vyloučení sacharidů ze stravy. Otázka zní, proč. Jak víme, sacharidy jsou (kromě množství jiných funkci) základním zdrojem energie pro náš život, práci, a tedy i cvičení. Pokud je máme ve stravě dostatek, tělo je jednoduše štěpí a následně využívá jako zdroj energie. Když je však máme ve stravě málo, případně jejich vyloučíme úplně, tělo se musí obejít bez nich a využít pro tvorbu energie jiný zdroj. To něco jiného jsou zpravidla zásoby podkožního tuku. Usilujeme tedy o to aby tělo získávalo energii metabolismem tuků a ne sacharidů.

TIP: recenze nejoblíbenější keto diety

Taková změna neproběhne ze dne na den, naše tělo na to musíme nastavit. Toto využívání tukových zásob totiž dosáhneme až ve stavu zvaném ketóza, jehož navození zabere přibližně 2-3 takové nízkosacharidové dny. O ketóze si ale můžete přečíst více v našem starším článku o ketogenní dietě. V závislosti na tom který přístup si zvolíme, například při Ducanové dietě, se později ve stravování sacharidy zvyšují aby se dostaly na dlouhodobě udržitelnou úroveň. Z dlouhodobého hlediska se totiž právě vyvážený příjem všech 3 makroživin (bílkovin, sacharidů i tuků), při sníženém energetickém příjmu, osvědčil jako nejvíce udržitelný a stále efektivní.