Pokud vám váš gynekolog řekne, že musíte zhubnout, jestliže chcete otěhotnět, neberte to jako urážku. Váš gynekolog to s vámi myslí dobře. Neříká to proto, že byste se mu nelíbila, ale proto, že vás chce ochránit od zdravotních problémů, které jdou s obezitou ruku v ruce. Boubelky mají většinou potíže otěhotnět a také bylo prokázáno, že se u nich objevuje častěji rakovina vaječníků. Samozřejmě, je možné vyzkoušet umělé oplodnění, ale odborníci se domnívají, že třetině obézních žen by pomohlo, kdyby změnily stravovací návyky.

Zhubnout by měly všechny ženy, jejichž BMI je nad 25. Jestliže máte obavy, že sama své stravovací návyky změnit nezvládnete, neváhejte kontaktovat nutričního poradce, který vám pomůže a poradí. Sestaví vám nejen jídelníček, ale také vám doporučí pohybové aktivity, které budou ušity přímo pro vás. Pokud se vám podaří zhubnout a posléze i otěhotnět, ušetříte si nejen nervy, ale také peníze. Že je umělé oplodnění zadarmo? Jak se to vezme. Ženy do 40 let mají nárok na 3 umělé oplodnění, které jim proplatí pojišťovna, ale pouze do výše 30 tisíc korun. Tahle částka stačí ženám, které mají správnou váhu. Pokud trpíte tedy nadváhou, budete potřebovat dvojnásobnou dávku hormonálních přípravků, a to se už na vaši peněžence projeví.

V ČR trpí nadváhou až 68% žen. Mezi těhotnými je 35% žen s nadváhou. Už samotné těhotenství je pro ženský organismus velký nápor. Trpí nejen klouby, ale i celá kostra a každý  kilogram navíc vše ještě zhoršuje. A pokud během svého těhotenství ještě přiberete, můžete si opravdu velmi uškodit. A vašemu miminku taky.

Proč je pro obézní ženy problém otěhotnět? Je to proto, že obezita narušuje uvolňování vajíček z vaječníků a způsobuje poruchy menstruačního cyklu. Pokud se obézní ženě podaří otěhotnět, má velmi vysoké riziko potratu, předčasného porodu, ale také větší riziko vzniku těhotenské cukrovky a vysokého tlaku.

Chcete-li se svým partnerem otěhotnět a stále se nedaří, příčina může být také v nadváze vašeho partnera. Obezita totiž neškodí pouze ženským vajíčkům, ale také mužskému spermatu. Obézní muži mají totiž nekvalitní spermie. Můžou za to ženské hormony, kterých mají obézní muži více, než těch mužských. Můžeme to chápat i tak, že obézní muž přestává býti mužem.