Léto sebou nepřináší jen horké dny, spoustu zábavy a ledové ochlazení, ale také spoustu možných problémů a nemocí, před kterými musíme své tělo chránit. Jednou takovou je melanom, tedy rakovina kůže, která je způsobena díky nadměrnému slunění. Málo lidí ale ví, že tento typ nádoru může vzniknout přímo v očích.

Příčinou tohoto onemocnění je intenzivní kontakt se slunečním světlem. Melanom v očích může vzniknout ale i tehdy, navštěvuje-li člověk často solárium. Mezi nejohroženější skupinu lidí patří zejména ženy po 50 letech věku, avšak není vyloučeno, že toto onemocnění nemůže vzniknout i u lidí mladších.

Jako prevence proti očnímu melanomu lékaři doporučují nosit kvalitní sluneční brýle, které blokují všechny UV paprsky. Je tedy lepší investovat do kvalitních slunečních brýlí, nejlépe z optiky, kde máte jistotu, že vaše oči jsou chráněné. Sluneční brýle prodávané na tržnici a u tzv. „vietnamců“ nemusí vaše oči dostatečně či vůbec chránit.

Jednou takovou postiženou se stala i žena a Anglie, která šla k očnímu lékaři na pravidelnou kontrolu zraku, přičemž očekávala, že jí budou předepsány brýle. To by nebylo příliš zvláštní, jelikož Angličance bylo 42 let. Na lékařské prohlídce si oční specialisté všimli podivného stínu v pravém dolním rohu pravého oka. Šokovaná žena si nejdříve myslela, že se jedná o pihu na oční bulvě, což je běžný jev, ke kterému dochází díky působení slunečního záření. Realita byla však mnohem horší. Angličance byla diagnostikována nemoc – nádor zvaný oční melanom.

O několik měsíců později lékaři potvrzují, že nádor byl zhoubný, neboť během této doby se změnila jeho forma i barva. Angličance proto byla doporučena okamžitá léčba. Po několika týdnech byl nádor odstraněn a všechny nádorové buňky byly zničený. Dlouhý proces obnovy oka teprve začal.

Nyní tedy víte, jak je důležité chránit své oči, protože výskyt onemocnění není nemožný, a to zejména za letního počasí.