Odškodnění pracovních úrazů se řídí speciálním výpočtovým mechanismem. Pro jednotlivé druhy bolesti a zranění je totiž stanoveno určité bodové hodnocení, které lze někdy i navýšit. Zjistěte o této oblasti více.

Jeden bod má hodnotu 250 Kč

Odškodnění úrazů v práci se řídí zmíněným bodovým hodnocením. Jeden bod má přitom v současné době hodnotu 250 Kč. Co to znamená v praxi?

Vysvětlíme si to na příkladu lehkého otřesu mozku. Ten je ohodnocen 20 body, což znamená, že můžete dosáhnout odškodnění ve výši 5 000 Kč. 

Vše důležité najdete v zákonech

Bodové hodnocení pracovních úrazů vychází ze zákoníku práce a nařízení vlády č. 276/2015 Sb., které stanovuje výpočtový mechanismus pro jednotlivé druhy zranění. 

Lékař může zvážit navýšení odškodnění

Základní bodové hodnocení bolesti může lékař i navýšit. Tuto skutečnost totiž umožňuje zmíněné nařízení vlády č. 276/2015 Sb

A jak odškodnění pracovních úrazů probíhá v praxi? Někdy se lze setkat s tím, že lékař provede nesprávný výpočet bolesti a ztížení společenského uplatnění. Může tak například dojít k opomíjení bodů bolesti za operační zákroky. 

Nebo může lékař do výpočtu zapomenout zahrnout některé položky újmy na zdraví. Vždy proto doporučujeme obrátit se na specializovaného znalce, který provede správný výpočet. 

Více informací o odškodnění pracovních úrazů najdete na www.odskodnenizapracovniuraz.cz.