Věděli jste, že při úplňku se vám až o třetinu zkrátí fáze hlubokého spánku? Nebo že spíte o necelou půlhodinu méně? Poradíme vám, jak dopady Měsíce co nejvíce snížit.

Hýčkejte si hormon, který vás uspí

Ať už jde o vydání povelu ke spánku, nebo jen vnímání střídání režimu den-noc, rozhodující slovo zde má hormon melatonin. Jistě jste si všimli, že v zatemněných místnostech se brzy cítíte unavení. Není to náhoda. Při pobytu ve tmě se totiž produkce melatoninu zvyšuje.

Při úplňku se vám dostává do ložnice větší množství světla. To může vyplavování hormonu narušit, což má za následek vaši nespavost. Proto během této fáze Měsíce víc dbejte na to, abyste měli opravdu dobře zatemněno a nespali v blízkosti elektronických zařízení, která vydávají světlo. Ve spojitosti s intenzivním svitem Měsíce na vás mohou působit skoro jako kofein a proberou vás k naprosté bdělosti.

Nečekejte na půlnoc, choďte spát včas

pravidelným spánkovým režimem tělo snadno naučíte, kdy má začít odpočívat. Jelikož se během úplňku usíná déle a samotný spánek nedosahuje své běžné kvality, odeberte se do postele o 30 minut dříve a ráno si nechte rezervu další půlhodiny, abyste rozdíl srovnali. Tato (v součtu) hodina vám režim nerozhodí, avšak vy sami získáte čas, abyste si opravdu odpočinuli.

Odpočívejte navenek i uvnitř

Pro kvalitní regeneraci během spánku byste neměli tělo zatěžovat ani svou stravou. Minimálně 2 hodiny před spánkem proto nejezte, neholdujte alkoholu a kofeinovým nápojům se vyvarujte při nejmenším 6 hodin před ulehnutím. Raději si připravte meduňkový čaj nebo zklidňující bylinkovou směs. Jejich pití může posloužit také jako preventivní opatření proti občasné nespavosti.

Na čem spíte?

Neopomenutelnou součástí kvalitního zdravého spánku je matrace. S matrací to chodí jako s botami. Musí sedět! Pokud se desítky minut až celé hodiny snažíte najít správnou pohodlnou polohu, neustále vás něco tlačí a probouzíte se polámaní, při úplňku se situace nezlepší. V tomto případě vás i vaše zdraví zachrání jedině nákup nové matrace. Vyberte si s pomocí specialisty model na míru a rychle zjistíte, že i ty úplňky se stanou snesitelnějšími.