Osvětlení domácnosti dotváří celkovou atmosféru interiéru. Proto byste měli pečlivě vybírat domácí osvětlení. Během poslední doby se stal velmi oblíbeným LED panel do sádrokartonu. Lehce se instaluje a samozřejmě má všechny přednosti LED osvětlení. Především je velmi úsporný a vydrží mnohem déle, až 50 000 hodin svícení. Navíc vypadá velmi elegantně.

Věděli jste, že LED osvětlení přemění až 90 % energie na světlo? Pouze zbytek se přemění v teplo. A jak je to u klasické žárovky? Přesně naopak. Proto jsou LED panely tou nejlepší možnou volbou osvětlení domácnosti.

LED panel do sádrokartonu

Podstatou LED panelů je jejich osazení LED diodami, které zajišťují maximální světelný výkon. Můžete narazit také na LED panel stmívatelný, který může být vhodný například jako podhledové interiérové světlo do ložnice. Především má LED panel do sádrokartonu velkou přednost v jednoduché montáži. Určitě to zvládnete i sami, ale pokud chcete mít jistotu, kontaktujte raději odborníka.

TIP: Jako světlo do chodby je vhodné využít například LED osvětlení s čidlem pohybu. Samo se rozsvítí a můžete mu nastavit dobu svícení.

Osvětlení domácnosti pomocí LED panelů je moderní způsob svícení, díky kterému zvládnete zcela nahradit běžné stropní osvětlení místnosti. Vhodné jsou jako podhledové domácí osvětlení instalované přímo do sádrokartonu. Na druhou stranu díky rámu je možné LED panely také zavěsit na strop – závěsné LED panely. Oblíbené jsou také designové LED panely, které mohou stylově doladit váš interiér.

Jak vybrat správný stropní LED panel do sádrokartonu

Správný výběr osvětlení domácnosti je velmi důležitý. Rozhodně nedoporučujeme kupovat domácí osvětlení spontánně. Měli byste si vše dopředu promyslet. Ne všude je totiž vhodný stejný typ svítidla. Zaměřit byste se měli především na umístění, kde svítidlo bude. Důležitá je také jeho intenzita, třeba jako světlo do ložnice vám postačí slabší světlo, ale světlo do kuchyně už musí být mnohem silnější. Vždy si odpovězte alespoň na tyto 3 otázky.

1)    Kam potřebuji LED panel umístit?

Nejvíce rozhodujícím faktorem je umístění světla. Můžete být totiž omezeni například stropem, který v místnosti je. Kromě technických omezení je ale nutné se také zamyslet nad účelem. Například do pracovny je vhodný velký zapuštěný LED panel do sádrokartonu. Na druhou stranu jako světlo do obýváku je zase lepší designový LED panel, protože oživí atmosféru v místnosti a vypadá velmi moderně.

TIP: Pokud můžete vyhněte se závěsným svítidlům. Přestože dnes je to ještě stále časté domácí osvětlení, není příliš praktické. Zbytečně totiž zabírá prostor v místnosti, opticky ji zmenšuje a často ani nevypadá dobře.

2)    Jak intenzivní musí světlo být?

Intenzita světla je další proměnnou, kterou byste měli brát v úvahu. Především platí základní pravidlo – pro práci musí být osvětlení silnější, pro relaxaci nebo orientaci stačí světlo slabší. Samozřejmě nesmí docházet k oslnění a pozor byste si měli dát také na směr světla, aby nedocházelo k nežádoucím stínům. Právě v tomto ohledu mohou být lepší volbou LED bodovky, které můžete natočit podle potřeby. Zkrátka světlo musí odpovídat činnosti, ke které místnost slouží.

3)    Jakou barvu by světlo mělo mít?

Barvou nemáme na mysli například červenou nebo zelenou. Musíte rozlišovat barvu bílého světla podle Kelvinů – jednotka barevné teploty. Platí, že čím méně má světlo Kelvinů, tím je světlo pocitově teplejší (zbarvené do žluta). Naopak při vyšších počtech Kelvinů dosáhnete čistě bílého světla, které může přecházet až do modra, což je ale nežádoucí. Orientovat se můžete podle následujících hodnot.

  • Teplá bílá (2700–3500 K) je vhodnější například do obývacího pokoje, jako světlo do ložnice a tam, kde chcete spíše odpočívat.
  • Denní bílá (4000–5000 K) je nejbližší dennímu světlu, vhodná je například jako světlo do jídelny.
  • Studená bílá (5500–7000 K) je chladná, vhodná třeba jako světlo do pracovny, ale využívá se také jako světlo do kuchyně. Všude tam, kde potřebujeme zvýšenou pozornost.

Alternativou mohou být LED bodovky

Dobrou volbou mohou být také LED bodovky nebo bodovky do sádrokartonu. Jsou vhodnou alternativou LED panelu. Bodové osvětlení můžete najít v mnoha variantách – zapuštěné do stropu, nebo například na rámu. Bodová svítidla jsou velmi flexibilní, třeba proto, že si pohodlně můžete nastavit směr světla. Ideální jsou LED bodovky například do kuchyně, kde mohou dobře osvětlit kuchyňskou linku. Na druhou stranu ale umí vytvořit i útulnou atmosféru.