Elixír mládí se hledal po staletí. Dnes se již ví, co jím je. Jde o kolagen. Tento komplexní protein je zcela zásadní pro udržení si mládí. Zevnitř i zvenčí.

Kolagen je pro naše tělo důležitým a představuje nejhojnější bílkovinu, tedy protein v našem těle. Bez něj by lidské tělo vůbec nebylo. Je prostě základním stavebním kamenem a působí jako pojivo buněk v těle. Kolagen neboli collagen není jen jeden, je jich hned několik. Pro tělo mají však význam zejména tři kolageny (I., II. a III. typu).

Kdo chce zůstat mladým, hlídá si kolagen

Litujete, že vaše pokožka už není tak hebká jako v dětství a s pružností těla to jde stejně z kopce? Stárnete, protože vám ubývá kolagen. Ten si naše tělo tvoří naplno pouhých 20 let, pak tvorba kolagenu do čtyřiceti let postupně klesá, až se nakonec zastaví. Tělo si tak ujídá ze zásob, co se následně projevuje našim stárnutím. A to nejen tím na první pohled viditelným.

Řada zdravotních problémů po čtyřicítce souvisí právě s nedostatkem kolagenu

Chybějící kolagen nás připravuje o krásu i o zdraví. Naše krása se ztrácí pod vrásčitou pletí, vedle hlubokých vrásek nás o krásu připravuje méně kvalitní kůže, vlasy i nehty. Těm všem kolagen prostě schází. Na věk nás umí upozornit i náš pohybový aparát. Nedostatek kolagenu se projevuje zhoršenou hybností a bolestivostí kloubů. Bez kolagenu však nefunguje ani naše srdce, játra, střeva či paměť. Právě kolagen nám umí pomoci nabrat svalovou hmotu a využít ji následně pro spalování kalorií.

Když kolagen, tak hydrolyzovaný

Moderní věda nám dnes umožňuji přírodu přelstít. Netvoří si vaše tělo kolagen? Dodejte mu jej externě. Dá se velice snadno aplikovat. Nejčastěji se nabízí jako rozpustný prášek, který se dá přidávat do nápojů či kaší. Nebojte se jej kombinovat třeba se smoothie. To bývá bohaté na vitamín, a právě s vitamínem C se doporučuje konzumovat i kolagen. Díky tomu je pak jeho účinek v těle ještě vyšší.

Dejte si však pozor na výběr kolagenu. Stále se nabízí nativní kolagen. S přívlastkem přírodní je mnoha lidem sympatický. Avšak přírodním je i hydrolyzovaný kolagen. Ten jen navíc však upraven do takové podoby, kterou umí lidské tělo skvěle využít a vstřebat bez ztrát.

Kolagen podle původu – který je nejlepší?

Původ kolagenu může být poměrně pestrý. Snad nejznámějším kolagenem je hovězí. Obecně se považuje za nejlepší kolagen pro klouby. Dalšími typy jsou vepřový, kuřecí či rybí. Každý z těchto kolagenů je tělem využitelný především v jeho hydrolyzované podobě a vstřebatelnosti napomáhá vitamín C.

TIP: Vynikající hydrolyzovaný hovězí kolagen nabízí Woldoshop.cz. Původ výrobků e-shopu je v Německu a jde o velice kvalitní produkty. Nechybí mezi nimi kromě čistého hydrolyzovaného kolagenu i kolagen v kombinaci s kyselinou hyaluronovou. K dispozici je též produkt určen pro veterinární použití.