I mozek je možné trénovat. A stejně jako tělo udržovat ve formě. Skládání puzzlí je v podstatě jakýmsi mozkovým cvičením. Srovnatelným s posilováním svalů. Jaké puzzle jsou pro nás ale nejvhodnější? I to se dozvíte z následujícího článku.


Cvičíme, běháme, posilujeme, plaveme, jezdíme na kole, zkrátka se udržujeme ve formě. Alespoň tedy někteří z nás. To, jak je pohybová aktivita pro naše zdraví důležitá, nám kladou na srdce lékaři i média. Posilování té mozkové aktivity ale zůstává spíše upozaděno. Přitom je přinejmenším stejně důležité.

Cvičit by měli mladí i staří

Cvičení mozku je nejvíce důležité pro děti a staré lidi. Dětem správnými “cviky” mozek v podstatě vytrénujete. V budoucnu se budou lépe učit i koncentrovat. U dospělých je zase správné posilování mozkové kapacity prevencí proti demenci a Alzheimerově chorobě.

Hrajte s dětmi pexeso a slovní fotbal

Obě tyto hry děti baví a k tomu jim i prospívají. A hodně jim čtěte. Čtení podporuje dětskou představivost. Začínejte s lehkými texty, postupně ale přidávejte i ty složitější.

Učte se něčemu novému

Mozek vždy posiluje učení se něčemu novému. S čím jste dosavad neměli žádné zkušenosti. Přihlaste se na univerzitu třetího věku, jazykový kurs, navštěvujte přednášky, zkrátka se vzdělávejte. Nebo třeba začněte vyšívat, fantazii se rozhodně meze nekladou.

Vyplňujte sudoku a buďte sociálně aktivní

Výsledky ovšem mají i různé hlavolamy. Doporučit lze například šachy, křížovky a sudoku zaměřené na vyplňování čísel do sloupků a řádků. Tato číselná křížovka je pro cvičení mozku přímo ideální. Proti demenci a Alzheimerově chorobě pomáhá i tzv. sociální aktivita neboli sociální angažovanost. I ty nejzarytější introverti by zkrátka občas měli vyrazit mezi lidi a něco s nimi podniknout. Doporučit v tomto ohledu lze různé dobrovolnické aktivity, kluby či turistické skupiny.

Skládejte puzzle

Skvělým cvičením pro mozek je i v úvodu tohoto článku zmíněné skládání puzzlí. Těm nejmenším rozvíjejí jemnou motoriku a podporují zvídavost. A také je učí trpělivosti. Děti zkrátka neodejdou od stolu, dokud obrázek nebude kompletní. Významným pohonem u nich však je i radost z výsledku. Obrázek, který mají před sebou, a který jim třeba bude zdobit stěnu v pokojíčku, přeci složily samy.

Puzzle pro dospělé

Prospěšné ovšem jsou i puzzle pro dospělé, u kterých se tato aktivita ukazuje jako skvělá prevence právě stárnutí mozku. Jakýmsi elixírem bystré mysli v tomto případě je zapojení obou mozkových hemisfér. Zatímco levá část mozku do skládání zapojuje logiku, ta pravá je spíše intuitivní a jednotlivé dílce vnímá jako obraz. Toto spojení hemisfér obecně posiluje schopnost učit se, chápat a koncentrovat se. Velkým přínosem je ovšem i radost z dokončeného díla, která je zase doprovázená s produkcí prospěšného hormonu optimismu dopaminu.

Jaké puzzle pro děti?

Důležité ovšem je vybrat si ty správné puzzle. Puzzle pro děti by například neměly být moc náročné. Pokud si děti s obrázkem nebudou vědět rady, přestanou jej skládat a budou se věnovat něčemu jinému. Jsou to právě dílčí úspěchy, které je ženou dál. Těm nejmenším proto vyberte jednoduché obrázky skládající se jen z několika větších dílců. Tím, jak dítě bude stárnout, se dílce mohou zmenšovat a také jich může přibývat. Svou pozornost ale také zaměřte na materiál (puzzle můžete mít pěnové, lepenkové), jeho tloušťku, přesnost řezu, tvary jednotlivých dílců, kontury obrázku stejně jako motiv obrázku samotného.

Jaký motiv?

Motiv je u dětských puzzlí nesmírně důležitý. Pokud se dítěti nezalíbí, nebude ho ani skládat. Vhodné jsou proto motivy oblíbených pohádkových či filmových postaviček. Velké oblibě se mezi dětmi těší puzzle Harry Potter, Doba ledová, prasátko Pepa, Frozen atd. Na e-shopu puzzlemania.cz najdete dětské puzzle více než třiceti kategorií. S různými motivy i počtem dílců. Puzzle lepenkové, pěnové i 3D.

Puzzle uměleckým dílem

Ochuzeni ale nebudou ani dospělí. Pro ně mohou být puzzle opravdovou výzvou. Skládání těch nejtěžších obrazů se může protáhnout i na několik měsíců. Výsledek pak ale v mnoha případech naplňuje atributy uměleckého díla, které si budete moci pověsit na stěnu.

Jaký počet dílců?

Puzzle pro dospělé se spolu s motivem vybírají podle obtížnosti. Jejím ukazatelem je počet dílců. Na již zmíněném e-shopu puzzlemania.cz najdete puzle s 500 dílci, ale i s více než 33 tisíci dílci. Věřte, že ty vyžadují opravdového fištróna. A nutnou dávku trpělivosti. Jejich složení ovšem pro váš mozek bude vůbec tím nejlepším vysvědčením.

Vyhecujte se!

Ani u puzzlí pro dospělé nedpodceňujte jejich motiv. Obzvláště pokud si své výsledné dílo hodláte pověsit na stěnu, což doporučujeme. Budete tak mít každý den před očima, že na tom váš mozek rozhodně ještě není špatně. A donutí vás ke skládání dalšího motivu. Tak hodně štěstí.