Vášeň pro rychlé a nablýskané motorky už dávno není jen mužskou dominantou. V době, kdy není problém sehnat dámské moto oblečení, moto rukavice i boty, ani není divu. Jenže vybrat dámské moto oblečení je někdy mnohem jednodušší než vybrat motorku vhodnou pro dámy. Špatná volba by vám totiž mohla zkazit potěšení z jízdy.

Jaký typ motorky vybrat?

Pokud patříte mezi úplné začátečníky, bude se vám hodit základní rozdělení motorek podle účelu. Mezi nejprodávanější „dámské“ motorky patří skútry, které se snadno ovládají a jsou vhodné především do města. Naked motorky bez kapotáže umožňují hbitou a obratnou jízdu a jsou poměrně výkonné. Enduro motorky jsou vhodné i k terénní adrenalinové jízdě a choppery okouzlí exkluzivním vzhledem, ačkoliv na dlouhé trasy se moc nehodí.

Na co se soustředit?

Protože ženy mají obecně jiné tělesné dispozice než muži, při výběru motorky rozhoduje výška a šířka sedla, vzdálenost řídítek, hmotnost a těžiště. Motorka musí být přiměřeně velká, aby žena zvládla mít při zastavení alespoň jednu nohu na zemi a druhou na stupačce. Výška sedla se odvíjí od výšky ženy, některé motorky mají sedlo nastavitelné.

Co se týče objemu a výkonu motoru, záleží na zkušenostech jezdkyně, ale i na jejích pocitech. Není pravdou, že motorkářky-začátečnice musí volit jen slabší stroje, systémy nových motorek pomohou zvládnout jízdu komukoliv. Jelikož jsou ženy obvykle menší a drobnější, měla by ale motorka být jen natolik těžká, aby s ní žena zvládla bez problémů manipulovat a zvednout ji ze země. Obecně se doporučují spíše užší motorky.

Vždy je lepší volit novou motorku, než stroj z druhé ruky. Pokud si přeci jen zakoupíte ojetinu, přizvěte si k sobě odborníka, který překontroluje technický stav a skryté závady. Prodejce by vám měl umožnit zkušební jízdu, při které zjistíte, jak je motorka stabilní a jak se chová v zatáčkách.