Stali jste se obětí dopravní nehody, kterou jste nezpůsobili? Utrpěli jste při ní zranění a nyní řešíte jeho odškodnění? Zjistěte, jak vám v tomto procesu může pomoct advokát.

Jakou roli má v procesu specializovaný advokát?

Advokát (zejména specializovaný na odškodnění dopravních nehod) může poškozenému pomoct řešit odškodnění za zranění po dopravní nehodě. Zároveň jej může zastupovat v souvisejícím trestním zařízení, které probíhá vůči viníkovi dopravní nehody.

Poškozený dopravní nehodou by v každém případě měl být aktivní v průběhu trestního řízení. Doporučuje se, aby například uplatňoval svá práva na nahlížení do trestního spisu a účastnil se hlavního líčení. Pojišťovna vozidla viníka totiž v určitých případech s poskytnutím odškodnění za zranění vyčkává až do pravomocného skončení trestního řízení.

Jaké náhrady lze uplatňovat?

Občanský zákoník stanovuje v rámci odškodnění za zranění při dopravní nehodě několik náhrad. Jedná se o náhradu bolestného, trvalých zdravotních následků a další nemajetkové újmy. Dále jde také o náhradu ušlého výdělku po dobu pracovní neschopnosti a nákladů spojených s péčí o zdraví. Zapomenout nesmíme ani na náhradu za bezplatně poskytované práce a náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti.

Poškozený po dopravní nehodě většinou není oprávněn požadovat veškeré tyto náhrady. Může totiž žádat jen takové, které jsou u konkrétního případu oprávněné a doložitelné.

Více informací ze světa odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.