Ke každé sauně neodmyslitelně patří ochlazovna – část místnosti nebo wellness, kde se po saunování můžete zchladit. Toto střídání horka a chladu přispívá k otužování organismu, který se tak stává odolnější proti nemocem a výkyvům teplot.

Tohle možná nevíte: ochlazení nemusí být šokové

Pokud uvažujete o tom, že si pořídíte vlastní domácí wellness, každý profesionál vám k finské sauně automaticky navrhne i ochlazovnu. Protože sauna bez ochlazovny je jako šampaňské bez bublinek – zkrátka tyto dva wellness prvky patří k sobě a dokonale se doplňují.

Způsobů, jak se ochladit, existuje mnoho. Liší se hlavně tím, jak ochlazování probíhá. Pro citlivější jedince, nebo pokud máte potíže se srdcem, není vhodné tolik propagované šokové zchlazení. Mohlo by totiž skončit i mozkovou příhodou.

Ze zdravotního hlediska je postupné a pomalé ochlazení mnohem vhodnější a k organismu šetrnější.

A pamatujte: po každém saunovacím cyklu (saunování + ochlazení) by měl následovat odpočinek.

Je nutné organismu dopřát několik desítek minut na zotavení. Odpočívárna je tedy další wellness částí, kterou byste neměli podceňovat.

Způsoby ochlazení

Studený vzduch:

Tento tradiční a nejlevnější způsob ochlazení skvěle funguje v zimních měsících u venkovní sauny. Pokud máme saunu doma v interiéru, moc si ho neužijete. A otevřít doma okno bohužel nestačí.

Sprchování:

Výhodou je možnost nastavit si teplotu vody a to že sprcha je běžně dostupnou součástí každé domácnosti.

Ochlazovací vědro:

Funkční a cenově velmi přijatelné řešení, kdy je dřevěné vědro umístěné ve výšce stojící osoby a je naplněné vodou. Zatažením provázku na sebe vědro převrhnete. Jedná se o typické šokové zchlazení, které způsobí okamžité smrštění horkem roztažených cév v těle. Pozor: tato metoda je vhodná jen pro zdravé osoby, protože voda primárně ochlazuje hlavu.

Ochlazovací bazének

Podle nás nejlepší způsob ochlazování. Jedná se o malý bazének, který je plný ledové vody a vedou do něj schůdky. Výhodou je, že pozvolným vstupem do bazénku se tělo ochlazuje postupně.

Ochlazovací bazének si můžete prohlédnout i na našem saunovém showroomu.

Vodoléčba je hit každého moderního wellness!

Jen malý kousek od ochlazovny bývá v dobře naplánovaném wellness tzv. Kneippův chodník. To je systém 2 – 4 malých bazénků, které mají na dně oblázky a jsou naplněné horkou a ledovou vodou.

Procházením nebo koupelí nohou střídavě v horkém a studeném bazénku masírujete (díky oblázkům na dně nádob) chodidla a zlepšíte prokrvení spodní části těla. Současně posílíte imunitu a zrychlíte metabolismus. Na malém prostoru tak můžete mít skvělého pomocníka pro vaše zdraví.

www.wellness-vision.cz