Jsou ženy, které se teď možná budou usmívat jednoduše proto, že jejich snem je přesný opak. Každá jsme ale jiná, a co prsa, to originál. A v některých případech je velikost opravdu spíš závaží než poklad – krom krční páteře a ramen totiž trpí i sebevnímání a psychika. Ženy, ke kterým byla příroda v tomto ohledu štědrá, mají několik možností, jak prsa zmenšit a vykročit do nové životní etapy zlehka. 

1. První hubnou prsa

Je to možná pro Vás už ohraná písnička, ale s hubnutím opravdu nejčastěji jako první „mizí“ objem v hrudníku. Prsní tkáň je totiž z velké části tvořená tukem, který se naštěstí/bohužel redukuje rychleji než v jiných partiích. „Racionální přístup k redukci váhy skrze plánované a vyvážené stravování je cestou, jak se tuku zbavit rovnoměrně a postupně – což zároveň znamená i trvale,“ vysvětluje MUDr. Miroslav Veliký, plastický chirurg a specialista na modelaci prsou z kliniky Mediestetik.

2. Cvičení (nejen na prsa)

Nejčastější mýtus – „Chci zhubnout konkrétní partii, zaměřím cvičení výhradně na tohle místo.“ Kliky a další cviky na prsa posílí a tvarují lokální svaly, tuk sám o sobě se tu ale nespálí. Jedinou cestou je proto kardiovaskulární cvičení při vhodné tepové frekvenci, při kterém se tuky začnou pálit rovnoměrně po celém těle. Zmenší se pak nejen prsa, ale i další partie, které Vás trápí.

3. Vybalancujte hormony

Estrogen hraje při vývoji prsní tkáně opravdu stěžejní roli, a tak se každá hormonální disbalance na této partii automaticky projeví. „Jasným důkazem je hormonální antikoncepce, která obsahuje estrogen a progesteron a jejímž vedlejším účinkem je často i zvětšení prsou,“ popisuje Dr. Veliký z kliniky Mediestetik. Kromě omezení/vysazení hormonálních medikamentů existuje i celá řada přírodních cest, jak dospět k hormonálnímu vyvážení. Vědci například zjistili, že pozitivní účinek mají například lněná semínka.

4. Divy umí i podprsenka

Špatně padnoucí prádlo prsa neřeší, naopak, může je dokonce ještě opticky zvětšit. Vhodně zvolená podprsenka proto dokáže pomoct nejen po estetické stránce, ale jsou i střihy, které uleví zátěži v oblasti ramen a krční páteře díky důmyslně provedeným systémům ramínek.

5. Chirurgická redukce a modelace prsou

A kde nepomůže vlastní snaha, nebo tam, kde se snaha projeví, ale výsledek na vzhledu nepřidá, tam je třeba přistoupit k pomoci právě již zmíněného plastického chirurga. Podle Dr. Velikého může zmenšení spojené případně i s modelací ženě opravdu velmi výrazně pomoci. Zásadní roli hraje osobní konzultace, estetické cítění a hlavně zkušenosti operatéra, který dokáže s prsní tkání správně pracovat, a dosáhnout tak maximálních výsledků. Je skvělé, když žena překoná prvotní stud a rozhoupe se k řešení problému, které ji dlouhodobě trápí. „Prsa mají být přirozenou součástí těla, kterou na sobě žena má ráda, ne zátěží a trápením.“

Tak ostych stranou – jděte si za svým snem a novým sebevědomím. Dokud existují možnosti, jak si zlepšit kvalitu života po všech stránkách, je škoda je nevyužít.