Existuje nepřeberné množství situací, které se dají řešit půjčkou. Stačí, aby se váš zaměstnavatel opozdil s výplatou nebo vám vstoupily do cesty nějaké nečekané výdaje, a už máte v rodinném rozpočtu pěkný nepořádek. Než se však po hlavně vrhnete do světa půjček, podívejte se s námi na několik zásadních chyb, kterých se lidé dopouštějí. Vždy je totiž lepší se nejprve poučit z chyb ostatních, než čelit fatálním následkům těch vlastních.

  1. Půjčujeme si víc, než skutečně potřebujeme

Není nic špatného na tom, když si vypůjčíte pár stovek na to, abyste zaplatili vše, co je potřeba. Problém však nastává v případě, kdy k nim přidáte dalších pár tisíc, abyste si dopřáli den v lázních nebo si koupili něco pěkného na sebe. Přestože mohou bankovní i nebankovní půjčky vypadat lákavě, tedy alespoň z hlediska vypůjčené sumy, se splácením už to bývá horší. Čím vyšší částku totiž zvolíte, tím vyšší bude i úrok, a tak by se vám vaše manýry mohly ve finále pěkně prodražit.

  1. Tajíme důležité informace

Kromě identifikačních údajů vyžaduje většina společností také další informace, které například zahrnují vaše měsíční příjmy, bankovní historii nebo případné dluhy, které v současnosti máte. V takových situacích nikdy nic nezatajujte! Sice se může zdát, že tímto způsobem docílíte toho, že vám půjčku snadněji schválí, nicméně pokud vaše finanční historie naznačuje, že půjčku nebudete schopni splácet, určitě na tom něco bude. Finanční společnosti jsou navíc ze zákona povinné své klienty důkladně prověřovat, takže by pravda dřív nebo později stejně vyšla na povrch.

  1. Nabíráme si zbytečné služby navíc

Při vyřizování úvěru se pravděpodobně setkáte také s tím, že vám zástupce vašeho poskytovatele nabídne nějaké speciální služby jako například připojištění schopnosti splácet. I když to někdy není tak úplně od věci, vždy je třeba se zamyslet nad tím, zda danou službu skutečně využijete. Každý servis totiž pochopitelně něco stojí, a tak byste mohli nakonec přeplatit několik tisíc úplně zbytečně.

  1. Kývneme na první nabídku

V dnešní době se na vás půjčky hrnou ze všech stran, a i když vám to na jednu stranu dává širší možnost výběru, znamená to pro vás také to, že musíte být velice obezřetní. Spousta společností u svých produktů uvádí pouze úrokovou sazbu, díky čemuž mohou naoko vypadat velice výhodně. Zdání však často klame a po odhalení všech poplatků se může naprosto ideální půjčka proměnit v noční můru. Částečně vám může pomoci porovnání půjček online, přesto však raději kontaktujte vybrané poskytovatele a požádejte je o seznam všech nákladů, které jsou s jejich produktem spojené.

  1. Nečteme mezi řádky

Poslední chyba, které se denně dopouští desítky žadatelů, spočívá v tom, že podepisují smlouvu bez toho, aniž by si ji pořádně přečetli. Na to, k čemu se ve skutečnosti zavázali, obvykle přijdou, až se opozdí se splátkou nebo jim přijde složenka s vyšší částkou, než očekávali. Ve výsledku pak musejí platit vysoké poplatky, kvůli kterým by daný produkt normálně odmítli, kdyby o nich věděli včas. Až před vás tedy někdo položí smlouvu, přečtěte si ji slovo od slova a nechte si jednotlivé pasáže či termíny, kterým nerozumíte, důkladně vysvětlit.