Láká vás kariéra kouče, ale nejste si jistí, co vlastně k vykonávání takového povolání potřebujete? A jak si vybudovat úspěšnou koučovací praxi?

Co koučink obnáší

S termínem koučink se můžeme velmi často setkat zejména v posledních letech, kdy se dostává do popředí zájmu mnoha osob. Dnešní moderní doba je spojená s tím, že na každého z nás jsou kladeny čím dál větší nároky. A kvůli tomuto tlaku poté čím dál více toužíme po klidu a vyrovnanosti.

Pro koučování je dále charakteristických hned několik základních principů. V prvé řadě je důležité si uvědomit, že koučink se zaměřuje na budoucnost a problémy tak nehledá v minulosti člověka. Cílem koučinku je vést člověka k tomu, aby plně využíval svůj vlastní potenciál. Pomocí cílených otázek koučové nutí své klienty přemýšlet jiným způsobem. Díky tomu dochází k posouvání jejich hranic a odstraňování bariér.

Koučink má dále za úkol odstraňovat velmi častý obětní princip. Při koučinku nikdo nepátrá po tom, proč něco nejde. Spíše se zaměřuje na nalezení konstruktivního řešení pro danou problematiku.

Jak vybudovat svoji koučovací kariéru

V České republice potřebujete pro provozování koučovací praxe pouze živnostenské oprávnění pro živnost volnou.

Pokud se na dráhu kouče vydáte, je třeba svoji kariéru postupně budovat. V prvé řadě lze doporučit, abyste navštívili profesionálně vedený koučovací kurz. Znalosti a zkušenosti, které vám profesionál předá, jsou totiž nenahraditelné. A to samozřejmě neplatí pouze u koučovacích profesí.

Díky tomu, že získáte nějaké know-how, bude jednodušší vytvořit si počáteční klientelu. Výdělek z toho následně můžete znovu investovat do dalšího sebevzdělávacího kurzu, který vám pomůže se neustále zdokonalovat.

Získané znalosti přitom můžete zkusit aplikovat i sami na sobě. Lépe tak poznáte potenciál svého vlastního koučinku a budete vědět, co byste případně mohli zlepšit.

Více informací ze světa osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.