woman with urine urgency in the bathroom

Problémy s močovými cestami, kam patří nechtěné samovolné úniky moči, jsou nemocemi, o které se musí zajímat odborný lékař. Inkontinence postihuje ženy i muže bez rozdílu věku, jde o jev procházející napříč generacemi. Pro úspěšné vyřešení těchto hygienicko-sociálních potíží se užívá chirurgických zákroků nebo léčba speciálním laserem Gynolaser.

Únik moči postihuje muže i ženy bez rozdílu věku

Samovolný odchod moči – inkontinence – je nepříjemnou zdravotní komplikací, která se vyskytuje u dětí, mladých lidí, žen po přechodu, starších osob – žen i mužů. Představa, že inkontinence se týká pouze starších žen, je mylná. K samovolnému úniku moči dochází u těhotných žen, přetrvává i po porodu, a tyto mladé maminky jsou nuceny při smíchu, zdvihání těžkých břemen nebo kašlání být obezřetné. Ovšem tento nepříjemný sociálně-hygienický nešvar se týká třeba i dvaceti procent sportovkyň. Což čítá káždou pátou ženu holdující zvýšené sportovní aktivitě. Pokud zůstaneme ještě u procentuálního výskytu úniku moči, u seniorů nad 75 let tímto nešvarem trpí 40 % z nich. Což je alarmující číslo.

Akutní řešení inkontinence s pomocí hygienických pomůcek

Většina z pacientů postižených inkontinencí řeší své potíže jednorázovými hygienickými vložkami, nepohyblivé osoby a hendikepovaní mají k dispozici speciální kalhotky. Hygienické pomůcky poskytují nositelům alespoň částečnou akutní jistotu a pohodlí. Stav, kdy pacientům nekontrolovaně uniká moč, je nepříjemnou sociální záležitostí. Lidé s dlouhodobou inkontinencí často zapáchají, stydí se za své obtíže, nechodí do společnosti a nezřídka na své potíže rezignují. Pacienti mnohdy obtíže před okolím tají a nesvěří se ani lékaři. Specialisté však díky moderním metodám většinou dovedou potíže s inkontinencí vyřešit. A nemusí se hned jednat o složitý operativní zákrok vyžadující dlouhodobou hospitalizaci.

Definování příznaků a příčin úniku moči u specialisty

Při návštěvě urogynekologa se nejprve diagnostikují příčiny vzniku inkontinence a její příznaky, pak se hledají možnosti léčby. Příčiny nedokonalé funkce močových cest, kdy nedochází ke kvalitním impulzům mezi močovým měchýřem, míchou a mozkem, můžou mít několik podob: infekce močových cest, oslabení svalstva pánevního dna, zvětšení prostaty, účinky léků, úrazy spojené s poraněním míchy a podobně. Příznaky se rozdělují na obstrukční (opožděný začátek močení, slabý proud moči, pocit nedostatečného vymočení se) a iritační (močení v noci, časté močení a bolesti při močení). Přechodné příznaky jsou ovlivněny například infekcemi močových cest, užíváním léků, alkoholem nebo kofeinem. Trvalá inkontinence je klasické samovolné močení při nedokonalé funkci močových cest, jak jsme popsali výše.

Léčba stresové (zátěžové) inkontinence laserem u žen

Stresová inkontinence je klasickým příkladem úniku moči u žen po porodu, v menopauze, při poklesu pánevního dna, dlouhodobé fyzické aktivitě, při chronickém kašli, kvůli kouření nebo obezitě. Tato takzvaně zátěžová inkontinence postihuje především ženy, projevuje se nejprve malými úniky moči, které později vyústí v trvalý problém, jenž ženu omezuje, snižuje její společenské postavení, respektive sebevědomí a kvalitu života. Nezřídka se přidávají i deprese. Proto se nevyplatí otálet a s potížemi navštívit lékaře, jenž může doporučit chirurgický zákrok spojený s možnými riziky anebo léčbu laserem Fraxis Gynolaser. Během ošetření není třeba anestezie. Po vyčištění vaginálního kanálu je opatrně zavedena hlavice Gynolaser s aplikátorem I-Slide. Laserový paprsek je směřovaný do oblasti močových cest, kde prohřívá okolní tkáň. Tepelná energie podpoří samovolnou tvorbu kolagenu, dochází ke zpevnění a vypnutí tkání v ošetřené oblasti uzávěru močového měchýře. Problémy s inkontinencí ustupují obvykle po 1 týdnu. Doporučují se 2 ošetření v rozmezí 4 a 8 týdnů. Terapie Gynolaserem představuje ambulantní a bezbolestný zákrok s vysokou účinností. Doporučuje se především u lehčích potíží s únikem moči. Podrobnosti o zákroku se dozvíte zde.

Zdroj informací: www.skincareliberec.cz