Plánujete uspořádat večírek, uvařit romantickou večeři nebo vybrat speciální dárek? V tom případě se hodí, když sáhnete po osvědčené kvalitě a zvolíte česká anebo moravská vína. Záleží pak už jen na vaší chuti či chuti vašich přátel.

Raději bílé, či červené?

Přední sommeliéři tvrdí, že nemusíte být velký znalec vína, stačí si zvolit takové, které vám chutná. Každý máme totiž jiné chuťové pohárky. Někdo upřednostňuje radši sladší vína, znalci raději sáhnou po sušších variantách. Zajímavé je, že hodně lidí se vymezuje a pije buď červené víno, nebo bílé víno. Bez zajímavostí ale není, že ke každému jídlu se hodí jiné víno. Většinou se tyto informace dozvíte přímo na etiketách.

Jestliže je dobrý rok a víno se povede, mohou vinaři vyrábět i další přívlastková vína. To znamená, že dostanete nejen jakostní víno, ale také například ve škále kabinetní víno, pozdní sběr, výběr z hroznů, popřípadě z bobulí. Když hrozinky dostanou ještě v srpnu a září dostatek slunečního světla, získají co největší cukernatost. I v Česku se pěstuje slámové i ledové víno, ale je tak vzácné, že ho tolik není.

V poslední době boduje u zákazníků hlavně víno z Moravy. Kromě ocenění z tuzemska anebo zahraničí se výrobci mohou pochlubit novými a neotřelými odrůdami, jako Pálava, Sylvánské nebo Neuburské. Na Moravě ale ze všeho nejvíce bodují odzkoušené odrůdy, jako Frankovka a André.

Bublinky bodují

Nejpříhodnější období pro víno je konec roku. Od září si lidé mohou kupovat burčák a navštívit vinobraní po celé republice. Milovníci vín se pak těší na svatého Martina, až se v 11 hodin dopoledne otevře první svatomartinské. A samozřejmě k Silvestru a všem svátkům patří šumivé víno, či dokonce šampaňské. Na konci roku jsou pak lahve vína oblíbeným dárkem, takže se využívají jako reklamní vína pro firmy.