Dopřáváte si výživové doplňky, jako jsou minerály vitamíny nebo třeba vápník? Pokud ano a často, možná byste měli vědět, že to není tak zdravé, jak se může zdát. Co s vaším zdravím mohou tabletky pro doplnění vápníku udělat?

Pravdou zůstává, že miliony lidí na celém světě si pravidelně dopřávají výživové doplňky, mezi které patří i vápník. Nicméně, nová studie prokázala, že pokud je vápník přijímán neustále, bez přestávek, zvyšujete si tak riziko kardiovaskulárních onemocnění hned dvojnásobně.

Pro informaci, například v takové Velké Británii si vápník jako výživový doplněk dopřává zhruba pět milion lidí. Chtějí tak podpořit svůj zdravý životní styl a zároveň se chránit proti řadě nemocí, které souvisejí s přibývajícím věkem – mezi ně patří například ateroskleróza, hypertenze nebo osteoporóza. Výživové doplňky mají zajistit, že se v budoucnu těmto nemocím, ale i jiným vyhnete. Otázkou ale zůstává, je to skutečně tak bezpečné, jak to vypadá?

Možná právě z toho důvodu a kvůli této otázce se rozhodli němečtí a švýcarští vědci dát hlavy dohromady a odpověď na tuto otázku zjistit. Proto po dobu jedenácti let uskutečňovali studii, která zahrnovala 24 000 dobrovolníků středního a staršího věku.

Samotný výzkum se zaměřoval na hned několik různých aspektů. Byly studovány různé druhy životního stylu a také zdravotní výsledky. Nicméně se vědci začali zajímat hlavně o jednu věc – o lidi, které si bez přestávky dopřávají vápník jako výživový doplněk (ať už samostatně nebo v kombinaci s hořčíkem či vitamínem D). A co zjistili? Nic hezkého – riziko infarktu u těchto lidí stoupá dvojnásobně.

Nynější medicína jasně tvrdí, že denní dávka (700mg) by neměla způsobit žádnou újmu, ale předávkování může vést k bolesti břicha a průjmu. Neexistuje sice žádný přesvědčivý důkaz, ale tím, že se vápník dostává do krve,  posiluje tepny – a tím zvyšuje riziko srdečního infarktu.