Říkáte si, že už neexistuje mnoho způsobů, jak posílit své zdraví krom léků a jiných procedur? Nemáte pravdu, protože naopak existuje celá řada tipů, díky kterým můžete své zdraví upevnit a cítit se tak lépe. My vám jeden takový prozradíme.

OBJÍMÁNÍ SNIŽUJE KREVNÍ TLAK

Objímání obecně vám pomůže navodit nejen dobrou náladu a mít dobrý pocit. Toto hezké gesto dokáže pozitivně posilovat paměť a normalizovat krevní tlak. Vědci z univerzity ve Vídni poukazují na to, že když se dva lidé objímají, produkují hormon zvaný oxytocin, tedy hormon štěstí nebo lásky, chcete-li. Uvolnění a produkce tohoto hormonu však dochází jen v případě, obejmete li osobu, se kterou se znáte, máte ji rádi a cítíte se s ní dobře, například tedy pokud obejmete svého přítele, svoji maminku nebo sourozence. Vysoká produkce oxytocinu pomáhá snižovat krevní tlak, stres a úzkost. Dále je prokázáno, že produkce oxytocinu vám pomůže zlepšit paměť.

Autor studie, neurolog Dr. Jürgen Sandkuhler potvrzuje, že pozitivní účinek objímání se projevuje pouze tehdy, obejme-li člověk někoho, komu důvěřuje, tzn., že produkce oxytocinu nemůže být spuštěna např. při formálním objetí osoby, kterou ani neznáte. Navíc se zjistilo, že je naprosto přirozené, že když lidé objímají neznámé osoby, mohou se cítit úzkostlivě a být ve stresu. Proč? Protože lidé mají svůj intimní prostor a pokud se obejmete s neznámou osobou, může vám tato osoba váš osobní prostor narušit, tudíž propadáte úzkosti a zvyšuje se produkce stresového hormonu kortizolu.