Menstruace – období, se kterým se pojí mnoho otázek. Proč tolik krvácím? Kdy ji dostanu? Proč menstruuji dvakrát v jednom měsíci? Ačkoliv nepravidelná menstruace není nic neobvyklého, je důležité pochopit, proč tomu tak je.

Jaké je běžné období?

Normální menstruace trvá u žen zhruba 5-7 dní jednou za měsíc (každých 28-30 dní). Po pár letech od první menstruace, začne tělo krvácet pravidelně a cyklus se upraví, některé ženy mohou dokonce svou menstruaci předpovědět skoro na hodinu. Množství prolité krve se liší od ženy k ženě. Některé krvácí hodně, jiné málo. Klasikou je ale 12 malých lžiček každý měsíc. Jsou však i období, kdy může být vaše menstruace velmi slabá.

Nepravidelná menstruace

Pokud je vaše menstruace pravidelná každý měsíc a pak následně začne být z ničeho nic nepravidelná, můžeme skutečně hovořit o abnormální menstruaci – tedy o nepravidelné, která se od ostatních liší. Nepravidelností se myslí nejen pozdní příchod menstruace, ale také zvýšené množství vyloučené krve. Pokud nejste náchylné k PMS, můžete také nazývat menstruaci nepravidelnou kvůli těžkým křečím v podbříšku nebo nadýmání a bolestem hlavy.

Příčiny nepravidelné menstruace

Každá žena se může občas setkat s nepravidelnou menstruací a ve většině případů se nejedná o nic závažného, avšak je důležité zjistit příčinu. Zde je tedy seznam několika běžných příčin nepravidelné menstruace nebo abnormálních změn v množství vyloučené krve:

Těhotenství
Když jste těhotná, vaše tělo začne produkovat různé hladiny hormonů, které způsobí zastavení menstruace. V některých případech ale mohou mít ženy slabé krvácení nebo může být menstruace delší. Poraďte se tedy se svým lékařem.

Stres

Stres je nejčastější příčinou nepravidelné menstruace. Kortizol je stresový hormon, který má přímý vliv na to, jak moc produkuje tělo estrogen a progesteron. Pokud se v krvi nachází příliš mnoho kortizolu, může se tok i cyklus změnit.

Antikoncepční pilulky

Vašemu tělu může trvat až několik měsíců než si zvykne na příliš nové dávky hormonů.

Syndrom polycystických ovarií

Poměrně častým problémem je tento syndrom, který způsobuje vznik cyst na vaječnících, čímž se pak ruší pravidelná ovulace. Mezi další příznaky tohoto syndromu patří růst vlasů, přibývání na váze, lupy a neplodnost. Mezi komplikace pak endometrióza, rakovina vaječníků a srdeční choroby.

Nadměrné cvičení a pití alkoholu
Naše tělo potřebuje energii menstruovat. Pokud věnujete příliš hodně své energie posilovně, nezbyde pak vašemu tělu pro menstruaci.

Stejně je to i s alkoholem – játra pomáhají regulovat ženský menstruační cyklus zpracováváním estrogenu a progesteronu. Nadměrné pití alkoholu může způsobit poškození jater, což pak může ovlivnit to, jak dobře se zpracovávají tyto hormony.

4 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, mam takový dotaz, mám pravidelnou menses, od 1O.5. do 14.5. během těchto dnu jsem onemocněla a brala pořád různé paraleny a paramaxy, prášky na kašel, a 26.5 jsem dostala menses znovu, muže být důsledkem nemoc? děkuji za odpověď.

  2. Dobry den chci se zeptat jak je mozne mit dvakrat damske problemy v jednom mesici jestli mi poradite uz sem uplne znice nevim jak dal.

    A sem rok po porodu a tohle se mi stalo poprve prosim o radu dekuji Šimakova

  3. Dobry den mam otazku uz od sve prvni menzes tu mam od 17 let ji mam porad nepravidelnou.Minuli rok sem musela na revizi delohy a porad nepravidelna a nekdy neprijde vubec uz nevim co stim dal poradite prosim

Comments are closed.