Všimli jste si, že se vám na nohou začínají dělat malé modré žilky? Ne, nejedná se o krečové žíly, ale o tzv. metličkové žilky. Co s nimi?
Jestliže máte pocit, že trpíte touto nemocí sama, mýlíte se. Metličky se objeví téměř u každé druhé ženy. Nejčastěji jdou spatřit na tváři, stehnech a lýtkách.
Známe několik příčin, z kterých se u nás objevují. Nejčastější je jejich výskyt dědičného původu. Ale sedavé zaměstnání, málo pohybu, nadváha a hormonální změny jsou další faktory, které jejich tvorbu ovlivňují.
Většinou pro nás neznamenají akutní špatný zdravotní stav, přesto ukazují, že zřejmě budete trpět na křečové žíly a funkce žilek v nohách je omezena. Pokud se k těmto metličkám přidají navíc bolesti, pocity napětí, stav těžkých nohou a otékání, raději navštivte lékaře.
Jestliže se u vás objevily z dědičnosti dost těžko jejich vzniku předejdete. Měla byste přesto preventivně držet určitá opatření. Vyvarujte se dlouhého sedění nebo stání. Plavte, jezděte na kole, sportujte. Nepřehánějte to s horkými koupelemi a saunováním. Neoblékejte si ponožky, kde vás škrtí lem. Choďte v pohodlné obuvi. Boty s podpatkem v tomto případě nejsou k nošení vhodné. Provádějte masáže nohou, střídavě teplou a studenou vodou. Při odpočinku pokládejte nohy tak, aby ležely nad rovinou se srdcem. Pestrá strava a pravidelný pitný režim je důležitý. Trpíte-li nadváhou, pokuste zhubnout.
Jestliže vás žilky trápí i přesto dodržování těchto pravidel a máte pocit, že už pro vás nepředstavují jen kosmetickou vadu, navštivte lékaře. Doporučí vám třeba jen nošení elastických punčoch nebo gel na natírání. V horším případě vám naordinuje léky.
Metličky lze i odstranit. Zkontaktuje odborníka, určitě vám navrhne řešení. Nejčastějšími takovými způsoby jsou odstranění metliček pomocí laseru a nebo skleroterapie.