e42ec3e6bf4f2fdb401c86cfae9c1073Těhotenství je samo o sobě krásné období každé ženy, ovšem přináší s sebou také spoustu nástrah, jako je například padání vlasů.

Vlasy padají, jsou řídké a rychle se mastí cca 6-8 týdnů po porodu. To má za následek velké množství hormonů ve vašem těle, ale také duševní nepohoda, která je spojená se stresem. Jakmile žena otěhotní, dochází k prudkému zvýšení produkce dvou hormonů – estrogenu a progesteronu. I to má vliv na stav a kvalitu vašich vlasů. V průměru ztratí žena cca 100-300 vlasů denně. Během a po těhotenství se toto číslo zvyšuje, což může některé ženy negativně překvapit. Důležité je vědět, že vlasy neustále rostou. Takže pokud máte problémy během těhotenství, nezoufejte, až se dítě narodí, pomalu ale jistě přechází hormonální hladina do své klasické hladiny – vlasy neustále rostou, a také v přirozené míře padají. Není tedy důvod panikařit, pokud vidíte na svém hřebenu obrovský chuchvalec vlasů – ještě to neznamená, že budete plešatá. Extrémní padání vlasů se snižuje cca po 8-12 měsících po porodu. I přesto, pokud vás padání vlasů trápí natolik, že nechcete čekat, můžete podniknout jednoduché kroky k tomu, abyste jejich úbytek snížili.

Pravidlo č. 1 – vyhněte se častému mytí a úpravě
Říká se to neustále dokola, časté mytí vlasů stimuluje vlasové folikuly na klidovou fázi, což znamená, že vlasy prostě padají. Obecně mytí vlasů je pro ně příznivé, ale i negativní, protože právě mazové žlázy, které nám vlasy mastí, je chrání. A pokud jste zvyklá si vlasy mýt každý den, potom se nemůžete divit, že jejich počet se rapidně snižuje. Zkuste omezit mytí vlasů na 2-3x týdně a zapomeňte na používání velkého množství stylingových přípravků, které je také zatěžují.

Pravidlo č. 2 – správné česání
Měla jste tendence používat kartáč, který má hodně zoubků s kulatou hlavičkou na konci? Tak není divu, že vaše vlasy padají. Tyto hřebeny jsou vhodné na lehké pročesání nezacuchaných vlasů, ale rozhodně nejsou vhodné na jejich rozčesání. K tomu si vezměte plochý hřeben, který má velké zuby a hodně daleko od sebe. Dále mějte na paměti, že mokré vlasy se prostě nečešou – jsou „vodou“ oslavené, a proto se mohou snadno polámat. Nechte je přirozeně uschnout. Zapomeňte i na mnutí vlasů ručníkem.

Pravidlo č. 3 – zdravá strava je důležitá
Ano, i jídlo může ovlivnit to, jak vaše vlasy vypadají a jak moc padají. Jezte stravu bohatou na vitamíny, bílkoviny a minerály. Zaměřte se na potraviny, které mají hodně vápníku a železa. Nejlépe po celou dobu, případně alespoň po dobu jednoho roku po porodu.