Většinou je zhubnutí jedním z nejčastějších novoročních předsevzetí. Proto je ale potřeba jíst zdravěji a pracovat na tom, aby jste se co nejvíce vyhnuly sladkostem a špatným potravinám. Stejně důležitý je také zdravý životní styl, který je ale často velmi podceňován.

Můžete si například myslet, že některé potraviny jsou pro vás velmi špatné – ve skutečnosti je ale opak pravdou. Pokračujte ve čtení a zjistíte, jakých pět druhů potravin a nápojů vás ke štíhlé postavě rozhodně nedostanou.

Lehké potraviny bez tuku

 Strava bez tuku představuje pro mnoho žen dietní trend. Výrobci se snaží nahrazovat máslo a olej s cílem snížit obsah tuku. Aby si ale výrobek zachoval svou chuť, přidají do něj různé konzervační látky, éčka a náhradní sladidla. Kromě toho přidávají také více sacharidů, cukrů a soli, takže výrobek tak zvyšuje na své kalorické hodnotě. Jedna ze studií dokonce zjistila, že lidé, kteří konzumují tyto výrobky pak jedí dvakrát více.

Místo toho, abyste  vyhledávaly tyto potraviny se raději zaměř na konzumaci těch, které obsahují tzv. „dobré“ tuky, které jsou plné mononenasycených a polynasycených tuků. Nacházejí se například v olejích, arašídovém másle (bez cukru) a zelenině. Dobré tuky navíc obsahují méně cholesterolu a udrží vás déle syté.

Když sladíme uměle

 Tyto výrobky obsahují většinou málo kalorií a slouží jako náhražka cukru. Existuje ale bohužel vazba, která tvrdí, že konzumace těchto výrobků má vliv na přibírání na váze. Proto raději vybírejte ty, které obsahují třtinový cukr.

Dietní nápoje

Například takovou Coca Colu si dopřává opravdu pěkná řada lidí, kteří se snaží zhubnout. Ta je ale ve skutečnosti plná prázdných kalorií a cukrů. Samozřejmě jedna plechovka denně vám nijak neublíží, ale je lepší ji vyměnit za černý čaj nebo kávu. Pokud máte rádi sladké nápoje, sáhněte spíše po ovocných šťávách a 100% džusech.

Mražená jídla

Pokud si ráda dopřáváte rychlá jídla předem zmrazená, která už jen stačí hodit do trouby, je to špatně. Tato jídla sice mohou obsahovat méně tuku a kalorií, ale také postrádají mnoho živin. Hodně z nich je při výrobě šizeno rafinovanými sacharidy a mnoho z nich také obsahuje velké množství sodíku, což může vést k zadržování vody v těle a nadýmání.

Místo těchto pochoutek raději konzumujte jednoduché domácí jídlo – polévku či dušenou zeleninu s kuřecím masem.

Proteinové a vlákninové pochoutky

Ne všechny tyčinky tohoto typu jsou si rovny. Některé z nich jsou velmi dobrým zdrojem bílkovin, zejména vhodné pokud hodně sportuješ. Nicméně hodně z nich obsahuje hodně cukru a tuku – například Snickers nebo Mars. Místo nich zvolte takové s vysokým obsahem bílkovin a cereáliemi. Dobrý je také celozrnný chléb s arašídovým máslem. Pokud máte ale tyto tyčinky rádi, hledejte takové, které obsahují méně než pět gramů tuku, nejméně osm gramů bílkovin a tři až pět gramů vlákniny.