Obzvlášť v zimě toužíme víc než kdy jindy po tom, alespoň trošičku seohřát a nastartovat promrzlý organismus. A tak zamíříme do sauny. Tady však na nás číhá riziko v podobě nepříjemných vaginálních zánětů, které jsou provázeny bolestí, svěděním, pálením v intimních partiích nebo typickým tvarohovitým výtokem. Nejčastějším zánětem, se kterým ženy navštěvují gynekologa, je vaginální mykóza.  

sauna

Za jejím vznikem stojí kvasinka Candidaalbicans – odtud název kandidóza neboli kvasinková infekce. Kvasinkám se výborně daří právě ve vlhkém horkém prostředí s omezeným přístupem vzduchu, častým zdrojem nákazy jsou vířivky, vyhřívané bazény a sauny. Ačkoli má sauna pro naše tělo řadu příznivých účinků – uvolňuje dýchání, snižuje bolest kloubů i svalů, posiluje imunitu i činnostsrdce, uklidňuje, zlepšuje psychickou pohodu, poskytuje fyzický odpočinek, regeneruje, pročisťuje tělo a odvádí z něj toxické látky, nehodí se bohužel pro každého. Pro zdraví ženských intimních partií může přinášet určitá nebezpečí, proto by se jí ženy, které často trpí vaginálními problémy, měly raději vyvarovat, zlepšení stavu totiž rozhodně nepřinese. Pokud se jí však nechtějí vzdát, musí dodržovat přísnou hygienu a používat speciální přípravky, které podporují rovnováhu poševního prostředí  a obnovují její přirozené pH. Skvěle fungují také vaginální krémy či vaginální tablety s obsahem vitaminu C, který spolu s dalšími obsaženými látkami zabraňuje rozmnožování nežádoucích bakterií. Používání obyčejnéhoběžnéhomýdla je nevhodné, protože mění pH na zásadité, což kvasinky přímo milují. Pokud chcete snížit riziko zánětu a předejít tak zbytečným problémům, je nezbytné udržet poševní rovnováhu. K tomu pomáhají laktobacily, které v pochvě zajišťují potřebné kyselé prostředí a zabezpečují tak ochranu před škodlivými kvasinkami a mikroby.

Ze všeho nejdůležitější však nadále zůstává nepodcenit prevenci, je totiž daleko snazší mykóze předejít, než ji léčit. Stačí dodržovat jednoduché zásady: správná hygiena, vhodná životospráva, prodyšné spodní prádlo a oblečení.