I když už dlouho nejste v pubertě, pořád se váš obličej nemůže zbavit pupínků a skvrn. Akné jde často ruku v ruce s pubertou, ale potýkat se s ním mohou lidé starší i 30 let. Opakující se kožní léze jsou vážné kožní problém, který vyžaduje léčbu a speciální péči.

Mastná pleť náchylná k pupínkům, černé tečky, stále se objevující zánětlivé papuly, vřídky a hnisavé bolestivé cysty. Pokud trpíte výskytem některých z těchto příznaků na kůži obličeje, zad nebo krku, s největší pravděpodobností trpíte akné. I když jste už ve věku, ve kterém byste se měla raději bojovat s prvními známkami stárnutí, může dojít k akné také k vám. Narozdíl od rozšířeného názoru, že se s akné potýkají jen mladí lidé, je pravda, že akné trápí ženy všech věkových skupin.  Proto, pokud zaznamenáte příznaky akné, měla byste co nejdříve zahájit léčbu a správnou péči, protože pak je po kožní lézi obtížné odstranit jizvy a skvrny.

Odkud se v pozdějším věku akné bere? Vznik kožních lézí je v kompetenci zvýšené sekrece kožního mazu, který ucpává póry. Množící se bakterie jsou přítomné na povrchu kůže a dráždí ji, čímž se vytvoří zánět. Akné je onemocnění, které postihuje přibližně 15% populace, a to zejména v období puberty. Téměř 80% jeho příznaky vymizí do 24 let věku, zbytek zápasí s nedokonalosti pleti po mnoho let. Akné může opravdu nastat kdykoli a v každém věku.

Jestliže s akné chcete zahájit úspěšný boj, měla by jste si přečíst následující body, jak účinně s onemocněním pleti bojovat:

1. Postarejte se o správnou hydrataci pleti. Používejte přípravky pro mastnou pleť, ale takové, které jsou určené vašemu věku.

2. Vyhněte se podráždění kůže tím, že při každodenní péči nepoužívejte mýdlo, vodu z vodovodu. Místo ní si vodu převařte nebo požívejte koupenou v láhvi. Neutírejte si obličej hrubým ručníkem.

3. Eliminujte ve své stravě koření, hlavně pálivé, omezte konzumaci kakaa a sladkostí. Moc nesolte.

4. Rozlučte se s kávou, cigaretami, alkoholem, to vše může zhoršit příznaky akné.

5. Ačkoli opalování může dočasně zmírnit projevy akné, dlouhodobě vysušuje pokožku a způsobuje zvýšenou produkci mazu. I opalovací krémy je potřeba šetrně používat.

6. Nemačkejte! K čištění pleti, jděte do profesionálního salonu krásy. Vlastní zpracování může vést pouze k zánětu.

7. Snažte se snížit stres ve vašem životě. Najít odrazový můstek z práce, obětovat čas na koníčky a volný čas a vyjet pravidelně na dovolenou.

8. Make-up není zakázán, ale je potřeba zvolit osvědčenou kosmetiku, která neucpává póry a je šetrná k pokožce.

9. Pokud máte velké potíže, navštivte dermatologa, aby odhalil příčinu akné a zajistil odpovídající léčbu.