Životní styl je velmi skloňovaným pojmem. Všichni o něm mluví a všichni jej chtějí zlepšit.

Náš životní styl zahrnuje to, jaké máme vzdělání, sociální postavení, co rádi nakupujeme, jak se oblékáme, jak a s kým trávíme volný čas. Důvodů, proč ho chceme změnit a často i podstatně zlepšit, je celá řada. Někdo touží po lepší fyzické kondici i psychické vyrovnanosti, kdy například naši současnou duševní pohodu kazí nevyrovnané závazky z minulosti. Dalšími důvody pro zlepšení svého života jsou nespokojenost s postavou, svým jídelníčkem či zdravotní problémy.

1. Dopřejte si pohyb!

Součástí zlepšení svého života by měl být samozřejmě pohyb. Pro toho, kdo nesportoval vůbec nebo jen málo, je začátek těžký. Nebojte se najít si osobního trenéra. Toho najdete v každém lepším fitcentru. Klidně jich pár navštivte, než si vyberete. Začít můžete třeba jen běhat nebo chodit plavat. Proč začít se sportem?

-při sportu je vyplavován endorfin a vy se budete cítit šťastnější

-zlepšíte si postavu

-zhubnete

-zlepšíte svou fyzickou i psychickou kondici

2. Změňte jídelníček

Také se neustále cpete sladkým, tučným a jíte nepravidelně? Ani vám nemusíme říkat, kam tento styl života vede, jaké nemoci si přivodíte. Klidně se obraťte na výživového poradce. Důležité je začít jíst zdravě. Vyvážená a plnohodnotná strava bude odteď vaším novým směrem jak zlepšit svůj život. Do jídelníčku přidejte více ovoce a zeleniny, vyhoďte z něj naopak bílou mouku, cukr, tučná jídla. Rovněž jsou nezbytnou součástí jídelníčku ryby, drůbež, vločky a luštěniny. Kalorické potraviny nahraďte lehčími jídly. Proč začít se změnou jídelníčku?

-budete se cítit lehce

-vyrovnáte hladinu cukru, předejdete cukrovce

-nebudete tolik zatěžovat srdce

-zhubnete

3. Vyrovnejte se se svými závazky z minulosti

Máte nesplacené půjčky z minulosti nebo nad půjčkou přemýšlíte? I zde je možné učinit pár kroků, aby se cítili mnohem lépe. V případě půjček můžete zvolit například konsolidaci. Sloučíte všechny své půjčky do jednoho závazku, čímž výrazně snížíte splátky.Konsolidaci lze aplikovat na bankovní i nebankovní půjčky.  Další možností je refinancování, například hypotéku můžete převést po skončení fixace do jiné banky, kde vám nabídnou mnohem výhodnější podmínky. Opět ušetříte nemalé peníze.  Refinancování hypotéky je potřeba začít vyřizovat minimálně měsíc, před skončením fixačního období u stávající hypotéky. Budete mít dost času vybrat si tu nejvýhodnější nabídku.

Uvažujete nad půjčkou? Pak rozhodně vybírejte bankovní půjčky, případně nebankovní, ale od ověřených poskytovatelů. Vyhněte se lákavým nabídkám půjček od podvodníků. Vyzkoušejte například online srovnání. Vyberete si tak nejlevnější nabídku, zároveň máte jistotu, že nejde o podvodné půjčky. Nejlevnější bankovní půjčka vám ušetří i desítky tisíc za celou dobu trvání půjčky.

V případě, že máte nesplacené půjčky a nemáte na jejich splácení, je vhodné si včas dohodnout splátkový kalendář a platit alespoň po malých částkách. I toto přispěje k vaší psychické pohodě.

U půjček využívejte i různé akce, jako například první půjčky bez poplatků, takto můžete získat první půjčku za určitých podmínek zcela zdarma. Více o půjčkách zdarma naleznete zde.

Proč začít s řešením svých závazků?

-zlepšíte svou psychickou pohodu

-zbavíte se menších závazků mnohem rychleji

-ušetříte

-naučíte se hospodařit s penězi

4. Pracujte na osobním rozvoji

Součástí změny svého života by měl být také osobní rozvoj. Klidně se začněte učit nové věci. Přihlaste se do kurzů malování, jazyků nebo na svou vysněnou vysokou. Nikdy není pozdě změnit svůj životní styl.

Proč začít s osobním rozvojem?

-naučíte se nové věci

-posunete se v kariéře

-změníte obor, který vás nebaví

-můžete si polepšit finančně

-poznáte nové lidi

Každá změna souvisí s tou další. Na změnu životního stylu si rozhodně neplánujte žádné datum, pokud chcete něco změnit, začněte s tím hned, klidně po malých krůčcích.