Náš mozek je fascinující a rozhodně bychom jej mohli označit za ten nejkomplikovanější systém pro přenos dat na naší planetě. V tomto článku se na jeho fungování podíváme zblízka a prozradíme vám několik fascinujících věcí, které jste o něm možná nevěděli.

Spotřebuje 20 % veškeré naší energie

Náš mozek váží přibližně 2 kg a spotřebovává až 20 % veškeré naší energie. V reálu se jeho podoba nejvíce přibližuje nasáklé mořské houbě, která plave v ne úplně čisté tekutině. 

A jak si představit jeho velikost? Sepněte ruce a oddalte je od obličeje tak, abyste na ně dobře viděli. V tu chvíli získáte přibližnou velikost mozku.

TIP: Pronikněte do světa neurolingvistického programování a osvojte si nejmodernější poznatky na efektivním výcviku.

Mozek muže a ženy je odlišný

Mozek mužů a žen se liší po stránce své struktury i biochemie. Hlavní rozdíl spočívá v chromozomální výbavě, která je u žen obecně o něco pestřejší. V jejich mozku se totiž vyskytují dva chromozomy X, které tvoří podstatu kognitivních funkcí. U mužů se tento chromozom vyskytuje pouze jednou a doplňuje jej chromozom Y. 

Zároveň platí, že chromozom Y obsahuje méně než 100 genů a chromozom X více než 1 500 genů

Rozdíly v obou mozcích se přitom projevují i v reálném životě. Například muži mají obecně horší periferní vidění, na druhou stranu však dokáží lépe odhadnout vzdálenost. Ženy jsou schopny kontinuálně poslouchat různé zvuky a přitom hovořit, muži to v takové míře nedokáží. Pokud jsou obě pohlaví ve stresu, muži podvědomě odmítají doteky. Ženy je naopak vyhledávají a dotek u nich stres a úzkost snižuje. 

Každý mozek je jiný

Na zemi byste nenašli dva mozky, které by byly úplně totožné. Každý mozek přitom informace ukládá trochu jiným způsobem a každá oblast se u jednotlivých lidí vyvíjí trochu odlišně. Například mozkové centrum hry na kytaru bude vypadat jinak u profesionála a jinak u člověka, který na kytaru nikdy nehrál.

Tvar a velikost našich mozkových map se mění v průběhu celého života v závislosti na tom, co děláme. Pokud bychom to řekli zjednodušeně, můžete si mozek představit jako takový sval, který díky cvičení roste a nabírá na síle. 

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.