Žárlivost je vlastnost, která je v každém vztahu nežádoucí. Přemýšlíte, kde je váš partner, když není zrovna s vámi? Co dělá, s kým se baví? Jestli nemá náhodou někde nějakou jinou? Zdravá žárlivost je možná kořením vztahu, ukazuje to, že vám na partnerovi záleží. Nicméně nesmí se to přehánět. Jestliže vás žárlivost ovládne, pak je dobré ihned s tím přestat. Než se provrtá do vašeho vztahu.

Věnujte pozornost něčemu jinému

Jestliže se ve vás objeví jen osten žárlivosti, snažte se pozornost věnovat něčemu jinému. Čtěte si, jděte na procházku, meditujte, relaxujte. Jakmile se zaměříte na to, co váš partner asi tak dělá, začnou se ve vaší hlavě odvíjet různé scénáře, které psychické pohodě neprospívají. Najděte si něco, k čemu se budete moci upnout, co vaší pozornost přesměruje.

Snažte se věřit

Lhal vám někdy váš partner? Dal vám v minulosti důvod k žárlivosti? Pokud ne, věřte mu. Důvěra je pro vztah důležitá, bez ní to často nejde. Snažte se neupínat se na drobnosti, které vás vyvádějí z míry. Pokud si nemůžete pomoct, hledejte pomoc právě v meditaci, cvičení. Naučte se partnerovi důvěřovat, uvidíte, že se vám to vyplatí.

Najděte si koníčky

Jestliže sedíte doma, zatímco váš partner má plno zájmů a často bývá pryč, máte dostatek prostoru pro přemýšlení, pro různé vykonstruované scény. Najděte si koníčky, něco, co vás bude bavit. Pracujte na zahradě, choďte po horách, na tenis a podobně. Prostě něco, kde budete moci vypnout.

Lékařská pomoc

Jestliže všechny tipy a rady skončili neúspěchem a vy pořád žárlíte a to opravdu tak, že vás to paralyzuje a zasahuje to do vašeho běžného života, pak by možná nebylo od věci zapřemýšlet nad nějakou odbornou pomocí. Žárlivost je nemoc, kterou je možno léčit, stačí jen chtít a nenechat si tímto problémem zničit vztah.