Občas se každá rodina dostane do situace, kdy potřebují „utáhnout opasky“ a začít myslet trošku víc na peníze a na to, jak nějakou tu korunu ušetřit. Ať už jde o dluhy, které se musí splácet, šetření na dovolenou nebo jen jeden z živitelů rodiny ztratí část nebo celý svůj příjem. Potřebujete-li šetřit, pak pro vás máme rady.

Sestavte si rozpočet

Ze všeho nejdřív je důležité vědět, kolik činí váš měsíční příjem a kolik váš měsíční výdej. Podle toho víte, kolik vám na konci měsíce zůstane. Musíte se zaměřit na svůj rozpočet a své výdaje, které bude nutno uzpůsobovat podle potřeby. Nemusíte se vzdávat úplně všeho, jen myslete trochu ekonomicky.

Slevy, slevy, slevy

Nemusíte se za každou cenu porvat v obchodě o poslední vejce ve slevě, ale spíše se dívejte po tom, co opravdu potřebujete koupit. Ceny se v jednotlivých obchodech mohou lišit, o sto metrů dál v obchodě mohou mít to, co právě potřebujete o pár korun levnější. A tímto krokem můžete ušetřit podstatnou částku za měsíc.

Vařte doma

Jste zvyklí chodit v práci na oběd do restaurace? Takže je to minimálně stovka každý den. Za týden je to pětistovka, za čtyři týdny jsou to dva tisíce. A to už je slušné přilepšení do rozpočtu. Samozřejmě musíte něco jíst, noste si obědy z domova. Je to ekonomičtější, a když se s partnerem vzdáte oba stravování v restauracích, bude to hezká suma navíc.

Nákupy s hotovosti a seznamem

Není nic horšího, než jít do obchodu hladoví a bez seznamu. Nakoupíte často to, co ani nepotřebujete. Před návštěvou obchodu si sepište, co budete potřebovat. Jednak budete vědět, co vše potřebujete, nic nezapomenete a nebudete kupovat zbytečně potraviny navíc. V tomhle ohledu vás bude krotit i hotovost. Při nákupu plaťte hotově a platební karty nechejte doma.

Vytvořte si rezervu

Finanční rezerva je nutností, protože nikdy nevíte, do jaké situace se můžete během života dostat. Právě finanční rezerva pomůže v situaci, kdy vám dluhy přerostly přes hlavu nebo máte problém s výplatou.