Probiotika i prebiotika mají příznivý vliv na střevní mikroflóru a používají se jako prevence i pomoc při léčbě různých potíží. Jaké jsou účinky kombinace probiotik, prebiotik a chioské mastichy? Jak negativně, či příznivě ovlivňují váš organismus?

Probiotika a prebiotika

Probiotika jsou živé organismy, které se přidávají do potravin a které mají zlepšit rovnováhu střevní mikroflóry. Velmi často na ně narazíte např. v jogurtech. Prebiotika jsou oproti tomu nestravitelné sacharidy, které se již v potravinách nachází. Střevní bakterie je štěpí a vytváří z nich látky důležité pro metabolické procesy. Prebiotika podporují aktivitu a růst několika kmenů mikroflóry a slouží především jako potrava prospěšným střevním bakteriím. Prebiotika jsou obsaženy v kořenu čekanky či v chlorelle, obsahují je ale také česnek, cibule, kukuřice, pórek, banány či med.

Probiotika jako ochrana střevní mikroflóry

Lidská střevní mikroflóra obsahuje miliardu bakterií a některé z nich jsou tělu velmi prospěšné. Chioská masticha, tedy pryskyřice keře řečíku lentišku, má v sobě přírodní antibakteriální látky, které chrání keř před infikováním bakteriemi. Tyto látky jsou účinné i v lidském těle. Dlouhodobé užívání chioské mastichy (7 a více týdnů) proto může mít na střevní mikroflóru negativní účinky. Antibakteriální látky totiž ničí bakterie bez ohledu na jejich prospěšnost pro lidské tělo. Je proto nutné tyto negativní účinky omezit, a to právě používáním probiotik. Ta chrání střevní mikroflóru a spolu s chioskou mastichou poskytují tu nejlepší prevenci i léčbu při různých střevních potížích, např. při infekci bakterií Helicobacter pylori.

Chioská masticha s prebiotiky, nebo probiotiky?

Masticha je antibiotikum a proto je vhodné při jejím dlouhodobém užívání (kúra na 50-dní) užívat i probiotika v jiné formě – nebo samotnou masticha Active, která již probiotika obsahuje (čímž se šetří náklady na léčbu). Masticha Active je zatím jediným účinným spojením probiotik a antibakteriální látky. Obsahuje kvasinku Saccharomyces, která chrání střevo před patogenními bakteriemi, a antibakteriální látky chioské mastichy jsou pro ni zcela neškodné. Kvasinka Saccharomyces se neusazuje v žaludku, je tam jen po dobu léčby.