Probiotika i prebiotika mají příznivý vliv na střevní mikroflóru a používají se jako prevence i pomoc při léčbě různých potíží. Jaké jsou účinky kombinace probiotik, prebiotik a chioské mastichy? Jak negativně, či příznivě ovlivňují váš organismus?

Probiotika a prebiotika

Probiotika jsou živé organismy, které se přidávají do potravin a které mají zlepšit rovnováhu střevní mikroflóry. Velmi často na ně narazíte např. v jogurtech. Prebiotika jsou oproti tomu nestravitelné sacharidy, které se již v potravinách nachází. Střevní bakterie je štěpí a vytváří z nich látky důležité pro metabolické procesy. Prebiotika podporují aktivitu a růst několika kmenů mikroflóry a slouží především jako potrava prospěšným střevním bakteriím. Prebiotika jsou obsaženy v kořenu čekanky či v chlorelle, obsahují je ale také česnek, cibule, kukuřice, pórek, banány či med. Chioská masticha obsahuje až z 39 % inulin, což je jedno z nejužívanějších prebiotik.

Probiotika jako ochrana střevní mikroflóry

Lidská střevní mikroflóra obsahuje miliardu bakterií a některé z nich jsou tělu velmi prospěšné. Chioská masticha, tedy pryskyřice keře řečíku lentišku, má v sobě přírodní antibakteriální látky, které chrání keř před infikováním bakteriemi. Tyto látky jsou účinné i v lidském těle. Dlouhodobé užívání chioské mastichy (7 a více týdnů) proto může mít na střevní mikroflóru negativní účinky. Antibakteriální látky totiž ničí bakterie bez ohledu na jejich prospěšnost pro lidské tělo. Je proto nutné tyto negativní účinky omezit, a to právě používáním probiotik. Ta chrání střevní mikroflóru a spolu s chioskou mastichou poskytují tu nejlepší prevenci i léčbu při různých střevních potížích, např. při infekci bakterií Helikobakter pylori.

Chioská masticha s prebiotiky, nebo probiotiky?

Prebiotika jsou potravou probiotik a proto je při užívání chioské mastichy s prebiotiky nutné také užívat probiotika na bázi bakterií. A to nejen během léčby, ale také po ní. Užíváte-li však chioskou mastichu s probiotiky, tato nutnost odpadá. Masticha Active je zatím jediným účinným spojením probiotik a antibakteriální látky. Obsahuje kvasinku Saccharomyces, která chrání střevo před patogenními bakteriemi, a antibakteriální látky chioské mastichy jsou pro ni zcela neškodné. Jakmile je léčba zastavena, do 5 dní kvasinky Saccharomyces z lidského organismu zmizí a je nutné střevní mikroflóru obnovit (pomocí probiotik na bázi bifido bakterií a laktobacilů).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here