Citróny mají kromě vitamínu C i čistící a dezinfekční účinky. Navíc krásně voní. Využití citrusů v domácnosti je velmi snadným a také levné řešení, které nám pomůže s mnoha hygienickými neduhy.

Citrón jako čisticí prostředek

Mnoho čisticích prostředků má vůni citrónu. Pravý citrón má i výrazné čisticí účinky. Místo drahých přípravků jej lze využít na čištění oken. Přidejte do vody vymačkanou citrónovou šťávu, která okna vyčistí a krásně provoní váš domov. Jde o výborná osvěžovač vzduchu. Skvrnité a zašlé kuchyňské dřevěné i plastové prkénko potřete citrónem a skvrny krásně pustí. Zároveň vše zbavíte nepříjemného zápachu od česneku či cibule. Zbavíte se i zbarvení čajem usazeného v hrníčcích.

Navraťte ztracený lesk

Zašlému stříbru pomůže vrátit lesk. Na 15 minut předměty ponořte do horké vody a přidejte lžíci citrónové šťávy. Hliníkové nádoby budou opět zářit pomocí citronu. Celé je potřete rozkrojenou polovinou citronu a vyleštěte je pak suchým hadříkem.

Odstraňte vodní kámen

Kouskem citronu zatočíte si s vodním kamenem. Potřete rozkrojeným citronem vodovodní baterie, dřezy, umyvadla a místa v jejich okolí. S citrónem můžete otřít zašlé kachličky v koupelně a další místa, na která běžně používáte kupované čistící prostředky. Citrón zničí vodní kámen dokonale.

Citron jako bělidlo

Citron se dá použít i jako bělící prostředek. Do pračky s prádlem použijte půl hrnku citrónové šťávy. Pomůže odstranit nečistoty a navíc prádlo provoní. Stejně dobře nám citron pomůže zbavit naše ruce různých skvrn a to i stařeckých. Stačí vymačkat šťávu z citronu na ruce, důkladně je promnout a opláchnout vodou.

Citron jako dezinfekce

Do octa přidejte citrónovou kůru a nechte louhovat pár týdnů. Pak naplňte rozprašovač a využijete jej při úklidu koupelny, WC, čištění praček, myček i trouby. Čerstvý rozkrojený citron zbaví zápachu vaši lednici. Můžete do něj zapíchat i pár hřebíčků. Sušená kůra z citronu je vhodná jako osvěžovač bot. Stačí ji vložit do bot a nechat přes noc. Kůra nasaje vlhkost z bot a provoní je. Můžete použít i jiné citrusy, třeba jako dekoraci, která provoní váš byt. Například růže z pomeranče vypadají skvěle.