Bodové osvětlení je hitem dnešní doby, snad každý z nás nějaké doma má. Není se čemu divit, bodovky jsou poměrně flexibilní a dají se použít jak místo hlavního svítidla, tak třeba místo lampičky. Jak vybrat to pravé bodové osvětlení do vašeho interiéru?

Bodová světla prozáří každý interiér

Ať už řešíte osvícení temného koutu, schodiště, šatníku, barového pultu nebo některé z místností, bodovky mohou být přesně tím, co hledáte. Jsou funkční, stylové, nenápadné, dokonce mohou odvést pozornost od místa, které má ostatním zůstat skryto.

Kde najdou bodová světla své využití?

Bodovky jsou variabilní a hodí se jak do obývacích pokojů, tak na kuchyně, ložnice, koupelny nebo chodby. Jejich nabídka je rozmanitá, ve srovnání s obyčejnými lustry nesnižují strop a místnost opticky zvětší i bez snížení stropu. Nijak nenaruší celkový design místnosti, hodí se jako centrální i doplňkové svítidlo.

Víte, že bodovky najdou své uplatnění i v koupelně? Jen si musíte pohlídat jejich odolnost vůči vodě. Tu poznáte podle IP ochrany, která udává odolnost svítidla proti vniknutí různých předmětů a tekutin. Maximum je IP68.

Když vybíráte bodovky do koupelny, je třeba je vybírat i s ohledem na místo, kam je budete instalovat. Koupelna se totiž dělí na několik zón. Zónu 0 tvoří vana nebo sprchový kout, jistě sem dáte z hlediska ochrany před vniknutím vody jiné svítidlo, než třeba do zóny 3, kde už mohou být běžná svítidla s IP20. Zóna 1 je tvořena stropem nad vanou a stěnami do výšky 225 cm nebo od podlahy ke sprchové hlavici. Zóna 2 pak označuje stěny i strop kolem zóny 1 až do výšky 300 cm a do vzdálenosti 60 cm horizontálně.

Jaká bodová svítidla si můžete pořídit?

Lákají vás? Chcete jít s davem a nějaké bodovky taky mít doma? Pak se vám bude hodit znát dostupné hlavní typy bodových svítidel.

  • Zapuštěná bodová svítidla, která často označujeme i jako zahloubená. Instalují se do podhledů, jsou umístěny ve stropě, nezabírají žádné místo a jsou ideální i do místností s nízkým stropem. Víte, že jde o nejpoužívanější typ bodovek?
  • Nastavitelná bodová svítidla se základnou, která mají otočnou hlavici, díky které můžete světlo nasměrovat přesně tam, kam potřebujete.
  • Vícebodová světla v podobě řadově umístěných bodovek nebo bodovek se speciální konstrukcí.
  • Čtvercová nebo kruhová vícebodová svítidla
  • Nástěnná bodová svítidla, která se postarají o útulnou atmosféru v místnosti, nahradí i lampičku. Víte, že se hodí i na schodiště?
Dobře si vyberte i žárovky

Nedílnou součástí každého svítidla jsou i žárovky. Když přijde na výběr bodových světel, napadne nás, zda je lepší vsadit na halogen nebo LED žárovku. Odpověď je jednoduchá, dejte přednost LED žárovce.

Spotřebuje méně energie, má delší životnost, potěší vás i celou paletou světelných barev od denního bílého světla až po teplé bílé světlo.