Ačkoliv žijeme v 21. století, kdy je pomalu trestné rozdělovat domácí práce na ženské a mužské, zvelebování domova a starost o bytový textil mají obvykle na starost dámy. Pokud tomu u vás doma není jinak, možná by vám přišlo vhod seznámit se s některými méně známými pojmy vztahujícími se k záclonám. Třeba vás inspirují.

Záclony z domácností pomalu mizí. Už dávno nejsou nezbytné, jejich roli v mnohém nahradily žaluzie. Dekorační účel jim však nikdo nevezme. Chcete-li si interiér trochu zútulnit, záclony i závěsy jsou ideální cestou.

O záclony už se dnes nemusíte tolik starat

Babičky by vám mohly vyprávět, kolik času strávily škrobením záclon. Dnes už je obvykle stačí sundat z okna, hodit do pračky, kolikrát i s plastovými kolíčky, jimiž jsou uchycené na garnýži, poté vyndat z pračky a rovnou pověsit. Na žehlení u spousty materiálů zapomeňte, záclony se vyrovnají tím, jak se vyvěsí.

Znáte krepové povlečení? Je vyhlášené tím, že se nemusí žehlit. Podobně existují i tzv. crashované záclony, které jsou zvrásněné, respektive pomačkané. Žehlit se nejen nemusí, ale rovnou nesmějí, protože by tím přišly o svou typickou strukturu.

Královna mezi záclonami i hrubší voál

Toužíte-li po jemné a splývavé zácloně, pořiďte si tzv. organzu. Ta je vždy luxusní, exkluzivní a tkaná velmi hustě z velice jemných vláken. Zůstává splývavá, lehká a průhledná, může být ušlechtile bílá, nebo barevná. Jde o nejluxusnější materiál záclony, který je k dostání.

Levnější alternativou jsou praktické a trvanlivé voály. Tkané jsou hustě, nemají tak jemná vlákna, struktura je na omak hrubší. Nejsou tolik průhledné, takže trochu ubírají světlo. Proto jsou doporučované zejména na větší okna.

Záclony pro dekoraci

Toužíte-li po zácloně z čistě dekoračních důvodů, zaměřte se na vitrážkové záclonky. Tímto pojmem se označují krátké záclony v šířkách od 30 do 90 cm, mívají výraznější bordury a vzory. Velmi sluší venkovskému stylu a malým romantickým oknům.

Nalákal vás text a přemýšlíte, že si také nějakou hezkou záclonu pořídíte? Určitě se pro inspiraci podívejte do velkého e-shopu Dante.cz. Nabízí bytový textil, takže nejen záclony a závěsy, ale i mnoho dalšího, co pomůže zútulnit váš domov.