Poslední dobou se často mluví o tom, jak moc důležitá je péče o sebe samotné. Dopřát si okamžiky, které patří pouze nám a vychutnat si je naplno. Přitom nemusí jít vůbec o velké věci, které zaberou spoustu času. Po dlouhém dni často stačí i sprcha, po které se můžeme zachumlat do hebkého župánku či osušky. Jak o takové textilie pečovat, aby vydržely hebké co nejdéle?

Jak se k ručníkům chovat hned po nákupu?

Chcete uchovat vaše ručníky a další textilie v co nejlepším stavu po co nejdelší dobu? Pak je důležité je hned po nákupu, předtím, než je začnete používat, dvakrát vyprat a vysušit.

Proč?

Vypráním a uschnutím se vlákna v textiliích prodlouží a zatáhnou, čímž se prodlouží jejich životnost. Nebojte, moc dobře víme, jak se na své nové ručníky těšíte, ale tento krok byste skutečně vynechat neměli. Věřte nám, užijete se jich o to více. 

Jak ručník správně vyprat?

Pokud chcete ručníky co nejdéle udržet v jejich nejlepším stavu, je důležité prát je správně. Co to ale znamená?

Textilie byste měli prát na 40 až 60 stupňů. Výjimkou mohou být bílé ručníky, u kterých se občas vyplatí použít vyšší teplotu – připravte se však na to, že se tím vysušují a opotřebovávají jejich vlákna.

A jak tedy udržet bílé ručníky opravdu bílé? Vyhněte se praní bílých ručníků v gelových pracích prostředcích. Sypké prací prášky obsahují optické zesvětlovače, které v gelových chybí, takže jsou pro praní bílého oblečení a textilií nejlepší volbou.

Barevné je naopak vhodnější prát v gelu.

Stejně jako volba správného pracího prostředku je důležité i jeho množství. Pokud prášku použijete příliš mnoho, textilie mohou vyblednout. Pokud naopak prášku použijete málo, může to vést k tvrdnutí tkaniny.

Nepodceňujte správné sušení

Stejně důležité je u ručníků i správné sušení. Naprosto ideální je vysoušet je v sušičce, která vláknům dodává hebkost. Pokud sušičku nemáte, sušte ručníky rozložené ve vodorovné poloze. Vyhněte se sušení na radiátorech a přímém slunečním světle.

Se správnou technikou praní a sušení vám ručníky vydrží hebké a příjemné opravdu dlouho. Nesmíte však podcenit vyprání před prvním použitím, ani volbu správného pracího prostředku. Vyhněte se také aviváži. Místo té můžete použít ocet a jedlou sodu, čímž dojde k jejich změkčení a v případě jedlé sody i jemnému vybělení.