Morče je výborným domácím mazlíčkem. Chov je poměrně nenáročný, ale jako u všech zvířat je potřeba zajistit vyváženou a správnou stravu, aby morčátko prospívalo a dožilo se vysokého věku. V článku najdete několik praktických rad, které vám mohou pomoci při rozhodování, jakou variantu krmení zvolit.

Granulovaná kompletní směs krmení

Pokud hledáte krmivo pro morče, představují granulované směsi ideální řešení. Vzhledem k tomu, že jsou všechny složky promíchané, nemůže si morče vybírat pouze to, co mu chutná, ale rovnou přijímá vyvážené množství všech důležitých živin. Kromě granulí by mělo mít k dispozici také dostatek sena podporujícího správné trávení. Velikost denní krmné dávky záleží na věku a stáří morčete.

Vitamín C jako důležitá složka krmiva

Morčata si sama neumí vytvářet vitamín C, takže ho přijímají výhradně z potravy. Z toho důvodu je důležité vybírat krmení speciálně určené pro morčata. Bývá totiž obohaceno právě o důležitý vitamín C v takovém množství, aby byla splněna doporučená denní dávka. Zvýšenou dávku vitamínu C se doporučuje podávat také při zdravotních problémech a během rekonvalescence. Vyplatí se mít připravený vitamínový doplněk stravy podávaný například do vody.

Neustálý přístup k čerstvé vodě

Protože je granulované krmivo a seno suchou potravou, musí mít morče neustálý přístup k čerstvé vodě. Praktickou variantou je napáječka. Voda v misce se totiž může znečistit napadaným senem, krmením, trusem a podobně. Příjemným zpestřením je čerstvá zelenina a trochu čerstvé trávy. Pozor ale na přílišné množství, aby nedošlo k nafouknutí. Opatrně i s ovocem, které je více kalorické a nadměrná konzumace může vést k přibírání na hmotnosti. Uvidíte, že za správnou péči se vám morčátko odmění tím, že bude příjemným společníkem a mazlíkem.