Snahou každého z nás by mělo být co nejvíce šetřit životní prostředí. Přispět k tomu můžete už jen tím, že snížíte spotřebu elektrické energie. A jak toho snadno dosáhnout? Vyměňte staré typy žárovek za moderní LED osvětlení. Dá se pořídit v mnoha variantách.

Druhy LED žárovek

V okamžiku, kdy se rozhodnete pro nákup LED světel, je nutné si ohlídat jejich správnou velikost, respektive rozměry patice. Snadno to poznáte dle jejich označení. Asi nejčastěji se v běžné domácnosti používá LED žárovka E27 s klasickým velkým závitem. Kromě tohoto typu ale v obchodech narazíte na další modely. Příkladem budiž LED žárovka E14, která má menší příkon, obvykle 25 W, případně 40 W. V neposlední řadě se dá koupit ještě LED žárovka GU10. Jejím charakteristickým znakem je rozšířená patice. Hodí se hlavně do podhledových systémů osvětlení.

LED žárovky nejsou jedinou možností, jak šetřit energie. Pakliže chcete svítit levně, zároveň si přitom vytvořit doma poměrně příjemnou atmosféru, je vhodné kromě běžných žárovek do osvětlení používat také LED pásky a LED trubice.

LED pásky představují spíše doplňkový druh osvětlení. Skvěle se hodí například k podsvícení kuchyňské linky, ale také do obývacího pokoje či ložnice, kdy navodí intimnější atmosféru bez nutnosti rozsvícení centrálního světla.

Přednosti LED světel

V případě LED osvětlení se dá ušetřit nemalé množství finančních prostředků. Nižší příkon zajistí rozumnější spotřebu elektřiny, aniž by byla negativně ovlivněna intenzita záření. LED žárovky mají navíc pro lidské oči přirozenější světlo, takže si jimi tolik neničíte svůj zrak. Oceníte na nich rovněž velmi dlouhou životnost, která je několikanásobně delší nežli v případě starých druhů žárovek. Sice jsou stále o něco dražší, ale vzhledem k tomu, že je nemusíte tak často měnit, na jejich nákupu rozhodně neproděláte.