Ačkoliv se močová inkontinence objevuje převážně u žen, dokáže potrápit též muže. Naštěstí existuje několik způsobů, jak s touto nemocí úplně zatočit, nebo ji alespoň významně potlačit.

O co se jedná?

Inkontinence označuje nedobrovolný únik moči. Hlavně u mužů je nejrozšířenějším typem stresová inkontinence, při níž dochází k úniku moči vlivem zvýšeného tlaku na močový měchýř. Spouštěčem je nejčastěji smích, kašel, pohyb či kýchání. Příčinou je oslabené svalstvo pánevního dna, což znamená, že podpora kolem močového měchýře a močové trubice nefunguje. Tento stav se objevuje zejména po operaci prostaty.

Kdy hovoříme o urgentní inkontinenci?

Tímto pojmem nazýváme nedobrovolný únik moči následující po naléhavé potřebě k močení, jež se může objevit velmi náhle. Inkontinence v tomto případě způsobuje velmi malé a časté úniky moči, dokonce může dojít až k úplnému vyprázdnění močového měchýře.

Když se zvýší četnost návštěvy toalety

Časté močení obnáší potřebu močit více jak 4-8× denně, v noci je to pak 1-2×. V případě častého nočního močení neboli nykturie pomáhá trénink močového měchýře. Ten dokáže nechtěnému močení v noci předejít.

Nedostatečně vyprázdněný močový měchýř

Léčba inkontinence se též věnuje situaci, kdy se močový měchýř nedokáže řádně vyprázdnit a postupně je zaplňován zbytkovou močí. I zde svou roli hraje zvětšená prostata, jež se stává překážkou močových cest. Důsledkem toho dojde k maximálnímu roztažení močového měchýře a následnému úniku moči.

Jaké jsou další příčiny?

Inkontinence z přetékání spočívá zpravidla v ochablých či přetížených svalech močového měchýře. Tento stav se objevuje u diabetické senzorické neuropatie, vyhřezlých plotýnek a spinální stenózy. Dalšími případy souvisejícími s nedostatečným vyprázdněním jsou hyperaktivita močového měchýře, nebo jeho nízká pružnost.

Správně stanovená diagnóza

Ta je základem pro úspěšnou léčbu inkontinence. Neobejdete se bez návštěvy odborného lékaře, jenž stanoví vhodný postup. Ať už dostanete léky na předpis ze skupiny anticholinergik, či vám postačí zakoupit běžně dostupné doplňky stravy v lékárně, je dobré dodržovat určitá doporučení.

Čemu se vyhnout?

Určitě omezte příjem kávy, sycených nápojů a tekutin s kofeinem, které močový měchýř dráždí. Vyvarovat byste se měli také nadměrnému používání koření.

Bylinky, které pomáhají

Především mužům jsou doporučovány brusinky, kontryhel a kokoška pastuší tobolka. Tyto byliny je možné konzumovat ve formě čaje, tablet nebo sirupů.

Absorpční pomůcky

Další variantou jsou diskrétní absorpční pomůcky navržené speciálně pro muže. V jejich prospěch hovoří bezpečnost, eliminace zápachu a spolehlivost. Vybírat je možné z pomůcek ve formě vložky nebo ochranného spodního prádla.