Zmírnit žal z odchodu někoho blízkého lze pouze stěží, můžeme se s ním však důstojně rozloučit. Při tom samozřejmě nemohou chybět květiny. Jsou nedílnou součástí pohřbu, věnují se jako kondolence a slouží také jako vzpomínka, kterou pokládáme na hrob na dušičky nebo při výročí zesnulého. Je navýsost důležité vybrat je s vkusem a příliš na nich nešetřit. Jsou totiž posledním rozloučením s vašimi blízkými.

Různé druhy smutečních květin

Stojíte-li před výběrem smutečních květin poprvé, budete zřejmě potřebovat pomoci s rozhodnutím. Na výběr máte z několika formátů, z nichž se nejčastěji kupují smuteční kytice a pohřební věnce. Kulatý tvar věnce symbolicky vyjadřuje koloběh života a nekonečnost světa. Smuteční věnec většinou věnují nejbližší příbuzní zesnulého a významné firmy. Ostatní účastníci pohřbu vyjadřují účast smutečními kyticemi. Zde můžete vybírat z kytic na rakev, volně vázaných kytic na položení, vypichovaných květin ve speciálním držáku a květinových košů. Vypichovaná kytice má tu výhodu, že lze vytvořit nejrůznější aranžmá, například ve tvaru srdce, slzy nebo kříže.

Několik etických zásad

Nejpalčivější otázkou většiny návštěvníků pohřbu bývá, co je vhodné darovat, aby nedošlo k neopatrnému přešlapu. Pokud jste zesnulého dobře znali, nejlepší je orientovat se dle jeho vkusu. Chcete-li vsadit na jistotu, vyvarujte se však výstřednosti. Obvykle se volí tmavší barvy pro muže, tlumené odstíny pro starší ženy a světlé a bílé pro mladší. Vhodné jsou tmavě rudé, vínové, modré, hnědé, fialové, žluté či žíhané květy, pro svobodné a děti pak bílé barvy. Co se týče druhů, obvyklou volbou jsou karafiáty, chryzantémy, růže, gerbery, anturie a lilie, v poslední době si ovšem své místo vydobyly i exotičtější orchideje. Zažitým pravidlem je také sudý počet květin.

Jakou smuteční stuhu zvolit

Důležitou součástí kytice či věnce bývá smuteční stuha. Barvu stuhy můžete zvolit z tradiční barevné škály (černá a bílá) nebo si vybrat z moderních a v poslední době velice oblíbených odstínů (vínová, šedá, tmavé zelená, krémová apod.). Při výběru barvy platí stejná pravidla jako u barvy květin. Pro starší osoby doporučujeme tmavou stuhu (černá, hnědá). Pro muže středního věku vyberte raději šedou, fialovou nebo zelenou stuhu. Pro ženy volíme fialovou, vínovou nebo šedou stuhu. Pro mladší osoby jsou rozhodně vhodnější bílé, krémové nebo šedé smuteční stuhy. Důležitý je ale samozřejmě také nápis na stuze. Tradice určuje, že do pravého cípu se píše vaše jméno (např. Jirka s rodinou, syn Karel s manželkou, rodina Novákova apod.). Do levého cípu pak osobní vzkaz, u nějž je vhodné držet se stručnosti (Na rozloučenou, Nezapomeneme, Loučí se, Poslední sbohem apod.)

Smuteční kytici raději objednejte

Úmrtí v rodině je vždy nepříjemné a smutné období pro celou rodinu. Zřejmě také nebudete mít náladu obíhat všemožná květinářství. Řešit tyto smuteční záležitosti s jinými osobami pro Vás může být velice těžké a nepříjemné. Nejlepší je vybrat květiny v klidu a pohodlí  domova na internetových stránkách prověřené společnosti, která se na tyto služby specializuje. Při objednávání online se ale nemusíte bát, že nebudete mít možnost se poradit. Můžete zavolat nebo se poradit na online chatu. Zkušený florista vám nejen pomůže s volbou té nejvhodnější smuteční kytice, ale také zajistí kompletní servis včetně tisku stuh.  Nemějte také obav, jak zařídit transport květin. Doručení přímo na místo obřadu je v dnešní době samozřejmostí. Nemůžete-li se pohřbu osobně zúčastnit, nechejte tímto způsobem alespoň  doručit květinový dar jako omluvu za neúčast na pohřbu. V Brně a okolí rozvoz květin výborně provádí Květiny V&Š s téměř třicetiletou zkušeností na poli floristiky. Zárukou je dodání po Brně do 90 minut, do 240 minut v rámci republiky a do 24 hodin po celém světě.