Průjem a další jakékoliv zažívací potíže se u nás každího čas od času objeví a dokáží nás nepříjemně potrápit.

Může jít o krátkodobé záležitost, například když jsme vystresovaní z důležité schůzky, jednání nebo kontroly. Další častou příčinou je nevhodná strava a s ní spojené nepravidelné stravování. Někdy se průjem objeví jako alergická reakce na některou potravinu či složku, která ji obsahuje. Zcela nejhorší je průjem vyvolaný infekcí. Tyto průjmy nazýváme všeobecně střevní chřipkou.

Protože se blíží léto a čas dovolených nechci ani opomenout průjmy, které nás potkají téměř vždy v cizokrajných zemích. Většinou je to způsobena jinými hygienickými podmínkami, odlišnou skladbou stravy a pro nás zcela nevhodnou vodou. Na dovolené v takovýchto zemích je dobré kupovat vodu balenou. Pokud není k dostání pijte jen vodu převařenou. Mnohdy střevní potíže dostaneme i když kupujeme vodu z obchodu, často i pro to, že sice pijeme tu nezávadnou, ale zapomeneme a umyjeme si ovoce a zeleninu užitkovou.

Jedinou účinnou všeobecnou prevencí je kromě čisté pitné vody konzumace potravin vždy čerstvých. Zbytečně dlouho nikdy potraviny neskladujte a pokud si nejste jisti jejich čerstvostí raději je nejezte. Za potíže vám to nestojí.

Jestliže vás průjem už postihne z jakéhokoliv důvodu je nutné během trvání doplňovat pravidelně tekutiny. K pití jsou vhodné minerálky, černý čaj a neslazená voda. Zkuste menší dietu. Uvařte si mrkev, jezte rýži, konzumujte banány. Pokud není zbytí, použijte k léčbě černé uhlí, které na sebe váže toxické látky s plyny a nebo endiaron, který má dezinfekční účinky.

Pomáhají také zaručené recepty našich babiček, které spíše celý průběh zklidní. Jezte sušené borůvky. Uvařte si heřmánkový čaj, který zklidní vaše střeva a zbaví je křečí.

Velmi dobrou první pomocí je coca-cola. Díky svému složení uklidňuje celý trávicí trakt. Doporučuje se i při zvracení a vleklých průjmech. Stačí ji ordinovat po lžících.