Chytré telefony, počítače, tablety, televize – to vše jsou zařízení, kterými dáváme svým očím pořádně zabrat. Už po dvou hodinách neustálého koukání do počítače nebo televize, své oči unavujeme.

Oči jsou pak bolavé, unavené – člověk se snaží více zaostřovat, což pak způsobuje zarudnutí očí, napětí a dokonce i bolesti ramenou nebo hlavy. Nezisková skupina s názvem Vision Council vydala zprávu, že 93 % z nás se svými oči velmi riskují. Znáte ten pocit, jak se vám při dlouhém dívání se do obrazovky vše rozostřuje a vaše oči začínají být podlité krví? Pak byste měli vědět toto:

Pokud dlouho koukáme do mobilu, počítače nebo třeba na televizi, méně pak mrkáme než v normálních situacích, kdy tyto zařízení nepoužíváme. To oči velmi vysušuje a zvyšuje jejich napětí. Dalším problémem je i fakt, že je pro oko těžké zaměřit se na určitý bod na obrazovce, protože ta bývá často nakloněna. Svým očím tedy nepomáháte ani miniaturním písmem v tabletech a mobilech. Navíc modré světlo, které z obrazovek vyzařuje, může mít škodlivý vliv na zdraví oči.

Jak tedy můžete používat svůj zrak při užívání elektroniky, aniž byste si ničili své oči? Doporučujeme dělat pravidelné přestávky – ať už při koukání do počítače nebo do mobilu. Každých 10 nebo 20 minut si najděte jiný bod, na který se zaměřte a snažte se více mrkat. To očím obnoví jejich vlhkost a nebudou v takovém napětí. Snažte se dodržovat pravidlo 20-20-20 = každých 20 minut odtrhnout od displeje zrak na dobu 20 sekund a na něco, co je od vás alespoň metr daleko.

Co se týče vzdálenosti obrazovky nebo displeje telefonu, zde platí pravidlo více je méně. Nastavte si například obrazovku tak, aby od vás byla daleko tak, že před sebe dokážete napnout paže. Můžete změnit i tapetu své obrazovky nebo displeje z oslňující bílé na šedou.