Už se vám pravděpodobně někdy stalo, že vás popadne bolest hlavy, břicha nebo třeba zubů. Ve většině případů jste v lepším případě takovou situaci vyřešili zdánlivě obyčejnými tabletkami proti bolesti. Někdy se ale stane, že bolest je tak nesnesitelná. Pokud se vám stane, že vás popadne bolest, která neustává, doporučujeme ihned vyhledat lékaře. Přinášíme vám několik případů, kdy je dobré příznaky nemoci nepodceňovat.

Bolest zubů vás pravděpodobně postihla nejen když jste byli děti, ale také v pubertě nebo dospělosti. Opět předpokládáme, že váš problém odezněl, nebo byl vyřešen tabletkami proti bolesti. Někdy se ale může stát, že vás popadne silná bolest zubů, která se rozšiřuje po krku. To může být příznakem nemoci zvané Ludwigova angína, což je hnisavý zánět dutiny ústní. V takovém případě doporučujeme ihned vyhledat zubního lékaře. V případě, že se nemoc potvrdí je léčena tzv. tracheostomii, kdy se zavede plastová hadička do průdušnice přes řez na krku. K léčbě se užívají vysoké dávky antibiotik.

Žilní trombóza. Myslíte si, že postihuje pouze starší lidi, kteří mají sedavé zaměstnání nebo určité dědičné dispozice? Ve skutečnosti může trpět žilní trombózou prakticky kdokoliv. Vysokým rizikům jsou vystaveni lidé, kteří postoupili operaci a mají tak klid na lůžku, nebo ženy, které užívají dlouhodobě antikoncepci. V případě, že vás trápí dlouhodobá a silná bolest nohou a lýtek, nepodceňujte to a zajděte si ihned k lékaři. V případě, že nemáte pocit, že se jedná o normální křeč, dochází s lékařem k vyšetření prostřednictvím ultrazvuku.

A stejně jako bolest nohou nebo zubů, doporučujeme neignorovat ani silnou bolest hlavy. V případě, že je bolest opravdu silná, náhlá a nedá se vydržet, může jít o akutní krvácení do mozku, což způsobuje mrtvici. V tomto případě je bolest během několika málo sekund nebo minut v takové míře, že se to nedá vydržet. Člověk, jež je postižen krvácením do mozku v mnoha případech ztrácí vědomí nebo se v obrovských bolestech svíjí k zemi.

Náš poslední příklad se týká silné bolesti v horní části zad. Jedná se o nesnesitelnou bolest, při které mnoho lidí propukne až v pláč. Tuto bolest lidé popisují tak, že mají pocit, jako by jim někdo trhal záda na kusy. Možnou příčinou může být aortální disekce, což je stav, ve kterém se vyvíjí roztržení ve vnitřní vrstvě aorty, velkých krevních cév odbočení srdce. Toto onemocnění může způsobit mrtvici, ochrnutí nebo selhání ledvin.